Jidu prezentuje Robocar

Jidu Auto – powstała w zeszłym roku spółka joint venture, którą stworzyli Baidu, największa wyszukiwarka w Chinach, oraz Geely, chiński producent pojazdów elektrycznych – zaprezentowała Robocar – auto koncepcyjne.

Pojazd nie ma klamek i można nim w pełni sterować za pomocą rozpoznawania głosu. Prezentacja miała miejsce podczas internetowej konferencji prasowej o tematyce metawersum Baidu, która odbyła się w aplikacji Xirang.  

Producent zapowiada pojawienie się auta w produkcji już w przyszłym roku. Jego ostateczna wersja niewiele ma odbiegać od dzisiaj zaprezentowanej zapowiedzi.

Robocar EV będą miały autonomiczne funkcje poziomu 4, które nie wymagają interwencji człowieka. Będą wykorzystywać chipy Qualcomm 8295, które umożliwią użytkownikom dostęp do pomocy głosowej w trybie offline, gdy połączenie internetowe jest słabe.

 Oprócz wyposażenia pojazdu w technologię oprogramowania do autonomicznej jazdy napędzanego przez Baidu, pojazd wyposażony jest w inne ciekawostki. Dwa lidary (systemy wykrywania, podobne do ra darów, które wykorzystują pulsujące światło laserowe zamiast fal radiowych) oraz 12 kamer.

Do zespołu pracującego nad Robocarem Jidu zatrudniło byłego projektanta Cadillaca, Franka Wu jako szefa projektu, oraz Wanga Weibao, byłego członka inicjatywy Apple EV Project Titan, jako szefa działu inteligentnej jazdy.

Pierwszy model Jidu będzie kosztował powyżej 200 tysięcy juanów (ok. 30 tysięcy USD), powiedział dyrektor wykonawczy Baidu Robin Li podczas telekonferencji.

Czytaj także: Rimac współpracuje z Porsche