Jasne światło w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Blask żarówki lub smartfonu w nocy może zaburzyć rytm dobowy organizmu. Nowe badanie sugeruje, że ekspozycja na sztuczne światło po północy może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Badania przeprowadzono wśród prawie 85 000 osób w wieku od 40 do 69 lat, które nosiły urządzenia na nadgarstkach w dzień i w nocy przez tydzień, aby śledzić ich ekspozycję na różne poziomy światła. W ramach eksperymentu UK Biobank zdrowie kohorty (grupy badawczej) było śledzone przez dziewięć lat. Okazało się, że ochotnicy, u których później rozwinęła się cukrzyca typu 2, byli częściej narażeni na działanie światła między godziną 12:30 a 6:00 rano podczas tygodniowego okresu badania.

Wyniki nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego, ale ujawniają pewną zależność między jaśniejszym światłem w środku nocy, a ryzykiem zaburzeń metabolicznych, co wzmacnia związek występowania choroby.

Wyniki badania

Uczestnicy znajdujący się w górnych 10 procentach pod względem ekspozycji na światło w nocy mieli aż o 67 procent wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż osoby znajdujące się w dolnym 50. percentylu.

Badania sugerują, że ekspozycja na sztuczne światło w nocy, niezależnie od tego, czy jest to żółte światło z lampki do czytania, czy niebieskie światło ze smartfonu lub telewizora, może utrudniać zasypianie.

Ale nawet gdy naukowcy uwzględnili wzorce snu i czas trwania w bieżącym badaniu, wyniki utrzymały się, co sugeruje, że w grę wchodzi inny mechanizm.

Inne czynniki

Inne możliwe czynniki, takie jak płeć, genetyczne ryzyko cukrzycy, dieta, aktywność fizyczna, ekspozycja na światło dzienne, palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu, również nie miały wpływu na wyniki.

Zalecanie ludziom unikania nocnego światła jest prostym i opłacalnym zaleceniem, które może zmniejszyć globalne obciążenie zdrowotne związane z cukrzycą typu 2 – podsumowują autorzy badania, kierowani przez naukowców z Monash University w Australii.

Wcześniejsze niektóre badania obserwacyjne również powiązały sztuczne światło w nocy z insulinoopornością, ale eksperymenty te nie mierzyły wewnętrznych, sztucznych źródeł światła prawie tak dokładnie lub tak długo.

Pojawiające się dowody na zwierzętach i ludziach sugerują, że ekspozycja na sztuczne światło może zakłócać rytm dobowy, prowadząc do zmniejszonej tolerancji glukozy, zmienionego wydzielania insuliny i przyrostu masy ciała – z których wszystkie są związane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2.

Istnieje również fakt, że poszczególne ciała reagują bardzo różnie na światło, a niektóre badania sugerują, że intensywność światła potrzebna do stłumienia produkcji melatoniny, która pomaga regulować nasz rytm dobowy, może wynosić od 6 do 350 luksów.

Niemniej jednak wcześniejsze eksperymenty sugerują, że gdy melatonina jest zakłócona, a rytm dobowy jest zaburzony, może to prowadzić do wydzielania przez trzustkę mniejszej ilości insuliny. Może to być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju cukrzycy.

Badanie zostało opublikowane w The Lancet Regional Health – Europe.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: To ludzie są winni wyginięciu „mega” zwierząt? Nowe badanie!

Grafika tytułowa: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash