Japońska sonda nie wylądowała na Księżycu

Mały japoński lądownik księżycowy, który poleciał w kosmos na pokładzie misji księżycowej Artemis I NASA, nie dotarł na powierzchnię Księżyca.

Inżynierowie pracujący nad sondą OMOTENASHI ogłosili, że nie udało im się odebrać sygnału CubeSata przed planowaną próbą lądowania na Księżycu. Taką informację podał serwis space.com.

OMOTENASHI (skrót od angielskiego Outstanding Moon Exploration Technologies Demonstrated by Nano Semi-Hard Impactor) jest jedną z dziesięciu misji CubeSat, które wzniosły się w niebo wraz z uruchomieniem Space Launch System (SLS) NASA dla misji księżycowej Artemis I.

„Nie można było nawiązać łączności ze statkiem kosmicznym. Operacja lądowania na Księżycu (DV2) nie może zostać wykonana” – napisała na Twitterze Japońska Agencja Lotnictwa i Eksploracji (JAXA).

Agencja dodała, że ma nadzieję ponowić próbę podczas kolejnej misji, która planowana jest około marca 2023 roku. Zanim to nastąpi, zbada, dlaczego nie mogła na czas nawiązać komunikacji z małym statkiem kosmicznym.

Wstępne komunikaty z OMOTENASHI sugerowały, że obraca się on intensywnie, a jego ogniwa słoneczne nie odbierają wystarczającej ilości światła słonecznego. Zespół próbował wypuścić trochę paliwa, aby ustabilizować kurs, ale wkrótce musieli wyłączyć nadajnik.

Statek kosmiczny wystartował na pokładzie misji NASA Artemis I16 listopada. Miał wykonać próbę twardego lądowania z wysokości od 100 do 200 metrów nad powierzchnią Księżyca. Statek kosmiczny posiada na wyposażeniu poduszki powietrzne i system amortyzacji, aby złagodzić lądowanie.

Czytaj także: Program Artemis – czas wrócić na Księżyc!