Jak stary jest Księżyc? Najnowsze ustalenia naukowców!
Najnowsze badania próbek księżycowych wykazały obecność kryształków cyrkonu, dzięki którym udało ustalić się „nieco” bardziej wiek samego Księżyca.
Najnowsze badanie naukowcy opublikowali w „Geochemical Perspectives Letters”. Próbki do badań pochodziły jeszcze z misji Apollo z 1972 roku, kiedy na Ziemię przywieźli je amerykańscy astronauci. Zdaniem naukowców kryształki cyrkonu musiały powstać w momencie ochładzania się mas tworzących dzisiejszy Księżyc po wcześniejszej kosmicznej kolizji.
Te kryształy to najstarsze znane ciała stałe, które powstały po gigantycznym uderzeniu. A ponieważ wiemy, ile lat mają te kryształy, służą one jako wyznacznik dla chronologii księżycowej – powiedział Philipp Heck, starszy dyrektor Negaunee Interactive Research Center i profesor na Uniwersytecie Chicago, będący głównym autorem badania.
Naukowcy ustalili, że cyrkon został wytworzony na Księżycu 4,46 mld lat temu. To oznacza, że obecnie znany wiek Księżyca trzeba wydłużyć o 40 mln lat.
Kiedy powierzchnia była tak stopiona, kryształy cyrkonu nie mogły się uformować i przetrwać. Zatem jakiekolwiek kryształy na powierzchni Księżyca musiały uformować się po ochłodzeniu księżycowego oceanu magmy. W przeciwnym razie zostałyby stopione, a ich sygnatury chemiczne usunięte – powiedział także Heck.
Obliczeniom, ile lat ma cyrkon przyszła z pomocą najnowsza metoda badawcza, która stapia część materii, przepuszczając ją przez spektrometr mas. Potem mierzy się prędkość cząstek, z jaką się poruszają. Ona różni się w zależności od tego, z czego są one zbudowane. Na Uniwersytecie Northwestern przebadano atom po atomie i wskazano ile atomów wewnątrz kryształów cyrkonu uległo rozpadowi radioaktywnemu.
Znając czas rozpadu radioaktywnego cyrkonu, można obliczyć, ile czasu minęło od jego uformowania się. Na tej podstawie naukowcy dowiedzieli się, że cyrkon z księżycowej próbki uformował się 4,46 mld lat temu i od tamtej pory „się odchudza”, promieniując -podsumowano w materiale.
Źródło: komputerswiat.pl
Czytaj też: Chińska baza na Księżycu. Kolejny kraj dołącza do projektu!
Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash