Chińska baza na Księżycu. Kolejny kraj dołącza do projektu!

Białoruś oficjalnie dołączyła do chińskiego projektu, zakładającego budowę Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych. Lista krajów wspierających to ambitne przedsięwzięcie staje się coraz dłuższa.

W październiku tego roku do chińskiego projektu budowy Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS) dołączył Pakistan i Azerbejdżan. Białoruś podpisując umowę o współpracy jest trzecim krajem, który zrobił to w tym miesiącu. Oprócz tych trzech państw w grupie wspierających chiński projekt znajdują się m.in.: Rosja, RPA, Wenezuela czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ze strony Białoruskiej umowę o współpracy podpisał pełniący rolę przewodniczącego Prezydium Narodowej Akademii Nauk Białorusi (NASB). Stronę Chińską dyrektor Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA).

Obszarami współpracy będą badania podstawowe i stosowane w dziedzinie inżynierii i technologii do użytku kosmicznego, nowe materiały i baza komponentów elektronicznych, szkolenia i zaawansowane szkolenia personelu naukowego i specjalistów. W drodze wzajemnego porozumienia strony określą także inne obszary współpracy – podała w swoim oświadczeniu Narodowa Akademia Nauk Białorusi (NASB), cytowana przez portal.

Umowa o współpracy dotyczy również opracowania wspólnych projektów z zakresu późniejszej obsługi stacji.

Umowa o charakterze politycznym

Zdaniem ekspertów decyzja o dołączeniu Białorusi ma charakter bardziej polityczny. Kraj ten bowiem nie ma zdolności do wynoszenia ładunków na orbitę i ma aktywne zaledwie trzy satelity.

Projekt ILRS ma stanowić konkurencją dla amerykańskiego programu Artemis, który zakłada długotrwałą obecność człowieka na Księżycu poprzez m.in. wybudowanie na jego powierzchni placówki badawczej. Za datę uruchomienia ILRS na naturalnym satelicie Ziemi uznaje się 2035 r. 

Oprócz samej stałej stacji na Księżycu, Chiny zapowiedziały także stworzenie organizacji International Lunar Research Station Cooperation Organization (ILRSCO), która będzie koordynować i zarządzać budową bazy.

O planach poinformował Wu Weiren, główny projektant chińskiego programu eksploracji Księżyca, w kwietniu br., który po raz kolejny zaprosił państwa do członkostwa, w tym np. państwa europejskie, kraje BRICS, kraje afrykańskie oraz, co ciekawe, Stany Zjednoczone – podsumowano w materiale.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Budowa bazy na Księżycu – ważne przedsięwzięcie dla ludzkości?

Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash