Izrael testuje bezzałogowy pojazd bojowy

W przyszłym roku Izrael rozpocznie testy bezzałogowego pojazdu bojowego M-RCV, uzbrojonego w autonomiczną wieżę 30 mm, poinformowało tamtejsze Ministerstwo Obrony w komunikacie prasowym.

Prezentacja średniego zrobotyzowanego pojazdu bojowego następuje po tym, jak Izrael ogłosił, że kupuje podobny pojazd Negeva dla swoich sił specjalnych od Israel Aerospace Industries. Siły zbrojne otrzymają także pierwszy transporter opancerzony Eitan dla brygady Nahal.

Te transakcje są częścią polityki Izraela skupienia się na sztucznej inteligencji oraz technologiach autonomicznych.

M-RCV bazuje na bezzałogowym pojeździe naziemnym BLR-2 wyprodukowanym przez izraelską firmę BL. Wieża została opracowana przez sekcję czołgów i transporterów opancerzonych Dyrekcji Badań i Rozwoju Obrony.

Jak podaje izraelskie ministerstwo, projekt M-RCV obejmuje również aktywny system ochrony Iron Fist firmy Elbit. A także dron kapsułowy do misji rozpoznania oraz pasywny zestaw czujnikowy opracowany przez Elbit Systems i Foresight.

Zrobotyzowany pojazd zawiera również inne najnowocześniejsze technologie. W tym zaawansowane możliwości manewrowania, zdolność do przenoszenia ciężkich i zróżnicowanych ładunków misji oraz wbudowany system transportu i odbioru UAV.

Nowy pojazd ma być zdolny do udziału w operacjach rozpoznawczych oraz w warunkach terenowych. Na poniższym filmie jest zaprezentowany także bezzałogowy system wystrzeliwujący UAV. Działający za pomocą ramienia robota wykorzystuje również autonomiczną jazdę ze sztuczną inteligencją i technologią dopasowywania scenerii do planowania trasy. Dzięki temu pojazd może np. wykryć przeszkody i stosować objazdy.

Czytaj także: Powrót Stalowej Panthery