Irański wojskowy katamaran robi wrażenie

Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGCN) zaprezentowała nową korwetę katamaranową. Jest ona pierwszym irańskim okrętem marynarki wojennej wyposażonym w ogniwa systemu pionowego startu (VLS).

To drugi znaczący statek typu katamaran, który dołączył do floty IRGCN w przeciwieństwie do swojego poprzednika dysponujący znaczną siłą ognia.

Nazwany na cześć generała IRGC Qassema Solejmaniego, który zginął z rąk Amerykanów w Iraku w 2020 roku, został oficjalnie pokazany podczas ceremonii w południowym porcie irańskim miasto Bandar Abbas.

Irański państwowy serwis informacyjny Press TV zamieścił relację z wydarzenia podkreślając „ukrytą” rolę, którą według IRGCN ma spełnić Shahid Soleimani . Zwrócono uwagę na technologię „omijania radarów”, która miała umożliwić statkowi osiągnięcie mniejszego przekroju radaru.

Źródło: Fars News Agency

Nowy statek będzie miał wyższy poziom manewrowości w porównaniu do innych statków tej wielkości. Będzie wyposażony w cztery opracowane w kraju silniki, które zapewnią szybkie rozmieszczenie i zrównoważony rozwój podczas długotrwałych misji.

Irańskie media informują, że VLS Shahida Soleimaniego jest przeznaczony do wystrzeliwania nieokreślonych pocisków ziemia-powietrze, posiadając zasięg około 150 kilometrów.  

„To pierwszy okręt wojenny Iranu opracowany w kraju, który jest wyposażony w systemy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. A także systemy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu” – powiedział szef sztabu sił zbrojnych Iranu, generał dywizji Mohammad Bagheri.

Shahid Soleimani prawdopodobnie będzie działał jako statek dowodzenia i kontroli do koordynowania działań dronów i / lub mniejszych statków IRGCN. Ma również zdolność przenoszenia i uruchamiania łodzi szybkiego ataku z rufy.

Czytaj także: Potężny laser na wyposażeniu US Navy