Apple ukarane w Brazylii

Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości nałożyło na Apple grzywnę w wysokości równowartości 2,4 mln USD. Nakazało także anulować sprzedaż iPhone’a 12 i nowszych modeli, a także zawiesić sprzedaż każdego modelu iPhone’a. Jeśli nie jest dostarczany z ładowarką.

Apple zapowiedziało właśnie, że odwoła się od tej decyzji, odsuwając twierdzenia, że ​​firma dostarcza konsumentom niekompletny produkt.

W nakazie opublikowanym we wtorek w dzienniku urzędowym w Brazylii, ministerstwo argumentowało, że iPhone’owi brakowało istotnego elementu, który przyczynił się do „celowej praktyki dyskryminacyjnej wobec konsumentów”.

Władze odrzuciły argument Apple’a, twierdzącego, że ​​jego postępowanie miało na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Ministerstwo stoi na stanowisku, że nie ma dowodów na to, że sprzedaż smartfona bez ładowarki zapewnia ochronę środowiska.

Gigant z Cupertino zapowiedział dalszą współpracę z brazylijską agencją ochrony konsumentów Senacon. Aby rozwiać jej obawy, jednocześnie zapowiadając odwołanie się od decyzji.

„Wygraliśmy już kilka orzeczeń sądowych w Brazylii w tej sprawie. Jesteśmy przekonani, że nasi klienci są świadomi różnych opcji ładowania i podłączania swoich urządzeń” – brzmi stanowisko Apple.

Czytaj także: Apple planuje zwiększyć produkcję w Wietnamie