Innowacyjna technologia generowania białego światła laserowego z Polski!

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej opracował innowacyjną technologię generowania białego światła laserowego na bazie tylko dwóch barwników organicznych.

Wyniki ich badań opublikowano właśnie w „Advanced Optical Materials”, jednym z najlepszych czasopism o tematyce inżynierii materiałowej i optyki.

Generowanie białego światła laserowego to stosunkowo nowe, ale prężnie rozwijane zagadnienie, którym obecnie zajmują się naukowcy na całym świecie. Uzyskanie białego światła laserowego jest skomplikowane i wymaga wykorzystania kilku zsynchronizowanych źródeł lub wielu barwników – przynajmniej trzech – odpowiadających kolorom podstawowym: czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu (RGB).

My postanowiliśmy zastosować rozwiązania niekonwencjonalne, czyli zamiast klasycznie stosować trzy barwniki, zdecydowaliśmy się skorzystać tylko z dwóch. Miało to sens dlatego, że jeden z nich zapewniał niezbędną składową niebieską emisji, a drugi poza swoją zwykłą postacią molekularną, wykazywał także tendencję do agregacji. Co ważne, agregacji zapewniającej wciąż zdolność nie tylko emisji, ale także wzmacniania promieniowania elektromagnetycznego w dwóch różnych zakresach emisyjnych – powiedziała dr inż. Alina Szukalska.

Jej zdaniem odkrycie, że możemy osiągnąć białe światło laserowe przy użyciu tylko dwóch barwników, jest przełomowe.

Zgodnie z naszą wiedzą takie wyniki badań pojawiły się w literaturze po raz pierwszy, co zostało również docenione przez niezależnych ekspertów w tej dziedzinie i opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym. Nasze eksperymenty pokazują, że precyzyjne manipulowanie agregacją barwnika otwiera nowe perspektywy w dziedzinie wielokolorowej akcji laserowej – podkreśla dr inż. Alina Szukalska.

Wykorzystanie wielobarwnych laserów

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali matrycę ciekłokrystaliczną oraz bazując na organicznej naturze wprowadzonych materiałów optycznych użyli materiału DNA. W publikacji przedstawiają jej zdolność do pełnienia roli biologicznej matrycy dla fazy ciekłokrystalicznej, co sugeruje, że może być alternatywnym kandydatem do stworzenia wielobarwnikowych mikrolaserów.

Jest to materiał przydatny w różnorodnych przyjaznych dla środowiska, biomedycznych i diagnostycznych zastosowaniach dla optoelektroniki i stanowi także ciekawe zagadnienie do dalszych badań – wyjaśnia dr inż. Alina Szukalska.

Czytaj też: Ostatni lot rosyjsko-ukraińskiej rakiety Antares

Źródło: Politechnika Wrocławska

Grafika tytułowa: WikiImages / Pixabay