Indie przeprowadziły udany test rakietowy

Indyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że przeprowadziła udany test rakietowy z udziałem modułu załogowego. To kolejny ważny krok w planowanej załogowej misji w kosmos.

Testowy start odbył się u południowo – wschodnich wybrzeży Indii, na wyspie Sriharikota. Tam jest właśnie zlokalizowane Centrum Kosmiczne Satish Dhawan. Zgonie z planem statek, który ma wynieść pierwszych hinduskich astronautów w przestrzeń kosmiczną odpadł od nośnika na wysokości kilkunastu kilometrów.

ISRO (Indyjska Agencja Kosmiczna) przewidywało, że moduł poszybuje na wysokość 12 km i rozpocznie manewr oddzielania. Uruchomienie silników ucieczkowych przebiegło bez przeszkód, a statek kosmiczny przeszedł do lądowania na wysokości 17 km nad Ziemią – czytamy na portalu.

Po udanym rozłączeniu spadochrony otworzyły się zgodnie z przewidywaniami, a statek powrócił niemal na miejsce startu, gdyż został wyłowiony z morza około 10 km od wyspy Sriharota.

Kosmiczne plany Indii

Niedawno premier Indii Narendra Modi poinformował, że jego kraj wyśle na Księżyc astronautę i ma to się stać do roku 2040. Nieco wcześniej, bo już za 12 lat ma powstać na orbicie okołoziemskiej indyjska stacja kosmiczna. W tym ostatnim przypadku Indie miały nadzieję na szybszą realizację, ale ze względu na problemy techniczne i wybuch pandemii plany te należało urealnić.

Ostatnie testy wskazują, że Indie są coraz bliżej wysłania misji załogowej, gdyż bez tego wsparcia nie będzie możliwe wybudowanie stacji kosmicznej. Jeżeli kolejne testy wypadną tak samo dobrze, to termin wystrzelenia pierwszych astronautów z Indii może przesunąć się już na przyszły rok.

Księżycowa misja

23 sierpnia misja Chandrayaan-3, co w sanskrycie oznacza „statek księżycowy” zakończyła się pełnym sukcesem. Lądownik Vikram (męstwo) wchodzący w skład misji pomyślnie osiadł w pobliżu bieguna południowego naszego satelity. Na pokładzie znajdował się łazik Pragyan (mądrość).

Warto zauważyć, że w porównaniu z innymi krajami Indie realizują swój program przy raczej stosunkowo niskim budżecie.  Jak podają media misja Chandrayaan-3 kosztowała 6,1 miliarda rupii, czyli około 75 milionów dolarów. Indyjska rakieta, która wystartowała w lipcu z portu kosmicznego Andhra Pradesh ważyła 3900 kilogramów.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Jest wstępna lista polskich eksperymentów na ISS

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash