In Orbit Aerospace opracuje innowacyjny system dokowania statków kosmicznych

Firma In Orbit Aerospace z Los Angeles podpisała kontrakt z AFWERX na opracowanie nowatorskiej metody dokowania statków kosmicznych we współpracy z Uniwersytetem Kolorado w Boulder.

Jak tłumaczy na portalu Ishaan Patel, dyrektor ds. technologii w In Orbit, technologia przyczepności elektrostatycznej opracowywana w ramach umowy Small Business Technology Transfer (STTR) umożliwi pojazdom In Orbit wzajemne dokowanie.

Ponadto technologia ta ma zastosowanie w przypadku satelitów, które chcą spotkać się i dokować w celu tankowania, lub usuwania śmieci.

Firma In Orbit została założona w 2020 roku, aby oferować logistykę i infrastrukturę stron trzecich na potrzeby produkcji i badań w przestrzeni kosmicznej. W ramach tej działalności In Orbit planuje transport ładunków do i ze stacji kosmicznych.

Współpraca z Siłami Kosmicznymi USA

Dowództwo Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych zapewniło dostęp do przestrzeni kosmicznej, a Dyrekcja Pojazdów Kosmicznych Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wsparła propozycję STTR firmy In Orbit dotyczącą technologii wykorzystującej elektroadhezję do przechwytywania lub dokowania statków kosmicznych.

In Orbit opracowuje także technologię autonomicznego sortowania i przesyłania ładunków klientów pomiędzy satelitami i Retrieverami (statek powrotny na Ziemię) In Orbit. Gdy ładownia Retrievera będzie pełna, In Orbit ściągnie go na Ziemię.

Firma In Orbit ukończyła już szczegółowy projekt pojazdu powrotnego Retriever i zamierza go przetestować w 2024 roku.

Dzięki partnerstwu ze spółką zależną Voyager Space, Nanoracks, prototyp technologii In Orbit służącej do sortowania i wymiany ładunków ma zostać przetestowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2025 roku.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: SpaceX wystrzeli niebawem satelitę Eutelsat 36D

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash