Hyper Musk

Elon Musk nie rezygnuje z planów stworzenia superszybkiego systemu transportu między miastami – hyperloop.

Na pomysł stworzenia nowego środka transportu miliarder wpadł już w 2013 roku. Cztery lata później ogłosił, że w końcu zbuduje system, zaczynając od trasy z Nowego Jorku do Waszyngtonu.

Teraz Musk napisał na Twitterze, że jego firma The Boring Company spróbuje zbudować działającą hiperpętlę „w nadchodzących latach”.

Hyperloop to system transportowy, który w założeniu jest szybki jak transport lotniczy i tani jak drogowy. Kapsuła zabierająca do 28 osób poruszałaby się w specjalnej rurze z obniżonym ciśnieniem (do 1% ciśnienia atmosferycznego). To zmniejszyłoby opory powietrza i pozwoliłoby osiągnąć prędkość dźwięku wynoszącą około 1200 km/h. W praktyce nigdy nie udowodniono, że system działać z prędkością zbliżoną do tych wartości.

Według Muska hyperloop byłby najszybszym sposobem na dotarcie z jednego centrum miasta do drugiego na odległość mniejszą niż 2000 mil. Zaletą rozwiązania jest także to, że tunele podziemne są odporne na warunki pogodowe na powierzchni.

Elon Musk założył firmę Boring Company pod koniec 2016 roku, aby skutecznie kopać tunele dla samochodów i szybkich pociągów. Ta firma otrzymała niedawno duży zastrzyk gotówki, osiągając wartość około 5,7 miliarda dolarów, ale nie zakończyła jeszcze żadnych znaczących projektów, poza pętlą Las Vegas LVCC z 2,7 kilometrów tuneli.

Obecnie The Boring Company prowadzi prace nad Prufrock-3, maszyną, która podobno będzie w stanie kopać 11 kilometrów tunelu dziennie. Taki wynik byłby nie lada sensacją – to około pięćdziesiąt razy szybciej niż obecne maszyny firmy Prufrock-2, które mogą wykonywać tylko 1,5 km tygodniowo.

Czytaj także: Musk oferuje 43 miliardy USD za Twittera!