HTC VIVE ogłasza rozszerzenie programu kosmicznego

Po udanej instalacji zestawu VR VIVE Focus 3 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu poprawy zdrowia psychicznego załogi, misja została rozszerzona o wsparcie zdrowia fizycznego astronautów. Zestaw VIVE Focus 3 jest teraz wykorzystywany także w codziennych ćwiczeniach. Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, dowódca ISS, korzysta z technologii VR podczas swojej sześciomiesięcznej misji, ćwicząc na rowerze treningowym FERGO zbudowanym przez Duńską Agencję Kosmiczną.

Zestawy VR pomagaja astronautom

W warunkach kosmicznych, wnętrze ISS może być przytłaczające i ciasne. Dlatego zestaw VR VIVE Focus 3 został wykorzystany do codziennych treningów na specjalnym rowerze stacjonarnym. Astronauci preferują treningi z goglami VIVE Focus 3, które zapewniają im wizualnie i fizycznie realistyczne wrażenia z jazdy na rowerze. Podczas treningu sceneria zmienia się w czasie rzeczywistym, a gogle wysyłają informacje przez Bluetooth do roweru FERGO, który dostosowuje opór na kołach do warunków treningu.

Eksperci ostrzegają, że długotrwałe przebywanie w kosmosie może prowadzić do znacznego spadku masy mięśniowej i kostnej. Intensywne treningi są kluczowe, aby minimalizować te skutki. Astronauci spędzają codziennie dwie godziny na ćwiczeniach, aby przygotować się do powrotu na Ziemię, gdzie niektórzy z nich muszą przejść nawet 12 miesięcy rehabilitacji fizycznej.

Czytaj też: Zimowa promocja HTC VIVE – zaoszczędź na najwyższej jakości urządzeniach VR/XR!

Grafika tytułowa: VIVE