HTC VIVE i firma Emissive wspierają rekonstrukcję katedry Notre Dame!

Katedra Notre Damme to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Europy. Niestety kilka lat temu (w 2019 roku) miał miejsce pożar, który dość mocno uszkodził ten niezwykły obiekt sakralny. Od tego czasu trwają prace mające na celu pełne zrekonstruowanie uszkodzonych elementów świątyni. Do wsparcia inicjatywy dołączyły marki HTC VIVE wraz z Emissive. Na czym polegała ich współpraca?

fot. Rohan Reddy / Unsplash

Zwiedź katedrę Notre Damme w VR!

HTC VIVE wraz z Emissive umożliwiają nam zwiedzanie katedry Notre Damme w wirtualnej rzeczywistości. Aby jednak takie wirtualne zwiedzanie obiektu było możliwe, konieczne było żmudne zrekonstruowanie jej wnętrza przy użyciu tysięcy skanów wnętrz w wysokiej rozdzielczości. Zajęło to długie miesiące, ale ostatecznie udało się przedstawić światu katedrę w wirtualnej rzeczywistości z odwzorowaniem najmniejszych detali.

We współpracy z Orange wystawa wnętrz katedry została otwarta dla publiczności 15 stycznia w la Défense w Paryżu. Na temat inicjatywy bardzo ciepło wypowiadają się zarówno Cher Wang z HTC:

Umożliwienie ludziom zapoznania się z fantastycznymi szczegółami budzącego podziw piękna i historii katedry Notre Dame jest znakomitym przykładem tego, jak wirtualna rzeczywistość może sprawić, że historia pozostanie cały czas żywa. Zestaw VIVE Focus 3 pozwala ludziom chłonąć atmosferę i podziwiać cudowną architekturę i cenne zabytki, jakby tam byli osobiście. Jesteśmy szczególnie dumni z pracy naszego partnera w zakresie odwzorowania wierności treści, firmy Emissive, która poprowadziła ten wyjątkowy projekt VR

Znamienne są też słowa Fabiena Berati z Emissive:

Z niecierpliwością czekamy na pokazanie szerokiej publiczności ogromnego potencjału wciągających wypraw w VR. Nasze zespoły z dumą wnoszą swój wkład w odbudowę, konserwację i ulepszanie tego wyjątkowego zabytku, tak bogatego w symbole, jakim jest Notre Dame de Paris.

Czytaj też: Elektronika noszona to za mało! Czas na inteligentne maseczki?

Mam nadzieję, że katedrę Notre Damme uda się sprawnie odbudować. To zbyt cenny zabytek, który przeżył mnóstwo zawirowań w historii Francji i Paryża, by teraz miał popadać w ruinę z powodu pożaru. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy mieliście kiedyś okazję odwiedzić to miejsce osobiście!

Grafika tytułowa: Marcel Strauß / Unsplash