„Houston, mamy problem!” Peregrine nie wyląduje jednak na Księżycu?
Najpierw przesunięcie terminu startu, a teraz poważna awaria Peregrine może uniemożliwić bezpieczne lądowanie na Księżycu.
Vulcan Centaur należący do United Launch Alliance (ULA) wystartował z przylądka Canaveral w Stanach Zjednoczonych 8 stycznia 2024 roku z misją oznaczoną przez ULA jako Cert-1. Główny ładunek misji Cert-1, Peregrine firmy Astrobotic został wyrzucony z górnego stopnia Centaura około 50 minut po staracie. Lądownik na swoim pokładzie przewozi 20 ładunków, w tym 5 przygotowanych przez NASA. Pierwotny termin wystrzelenia został przesunięty z grudnia 2023 roku.
Start rakiety przebiegł w pierwszych godzinach pomyślnie. Jednak po odłączeniu się od Vulcana lądownik doznał usterki systemu napędowego. Pojazd nie był w stanie zorientować paneli słonecznych w stronę Słońca. Ostatecznie to się udało naprawić, ale…
Niestety, wygląda na to, że awaria w systemie napędowym powoduje krytyczną utratę paliwa. Zespół podejmuje próby ustabilizowania strat, ale biorąc pod uwagę sytuację, priorytetem objęliśmy maksymalizację danych naukowych, które możemy zebrać – napisała w komunikacie na platformie X firma Astrobotic, cytowana przez portal.
Firma dodała, że obecnie analizuje jakie „alternatywne profile misji” są w tej chwili wykonalne. Astrobotic obawia się, że może nie wystarczyć paliwa do zrealizowania celu, jakim było wylądowanie na Księżycu.
Peregrine to lądownik księżycowy opracowany przez firmę Astrobotic z siedzibą w Pittsburghu w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który miał podjąć próbę lądowania około 23 lutego. Jest to pierwszy lądownik księżycowy firmy Astrobotic po 16 latach pracy.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA płaci 108 mln USD za dostawę ładunku na Księżyc. Oprócz tego misja obejmowała również wyniesienie w przestrzeń kosmiczną ładunku dla firmy Celestis, który jest częścią projektu kosmicznych pochówków.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Łazik Viper przygotuje mapę surowców na Księżycu
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash