Praktyczne wskazówki przydatne podczas wyboru nowej pralki!

Mnogość modeli oraz wariantów technicznych, a także różnorodność wyglądu pralek, sprawiają, że niełatwo znać się doskonale na wszystkim. Dlatego tworzymy ten poradnik, aby wesprzeć Ciebie, drogi czytelniku, w trudnym wyborze i poszukiwaniu nowego urządzenia. Porady te nie są zaczerpnięte z podpowiedzi sztucznej inteligencji, lecz wynikły z długich lat doświadczenia na sali sprzedaży. Na co zatem zwrócić uwagę?

fot. Tim Miroshnichenko / Pexels

Konstrukcja pralek

Typ pralki i jej realne wymiary

Praktycznie wszyscy producenci podają wymiary głębokości, nieadekwatne do ich realnych rozmiarów. Wymiary te są podawane od początku blatu do końca, bez uwzględnienia wystających elementów. Zaleca się dodać 4 do 5 cm, aby uzyskać realną głębokość. Nie ma problemu z szerokością i wysokością. Dzięki temu unikniesz niemiłej niespodzianki, jeśli miejsce jest ograniczone.

Głośność pracy

Jednym z ważniejszych elementów specyfikacji pralki, moim zdaniem, jest głośność. Podczas wirowania pralki osiągają nawet do 80 dB.. Szukałbym urządzeń, które są ciche podczas wirowania i osiągają poniżej 70 dB. Taka głośność jest w pełni akceptowalna, a my mamy pewność, że pralka nie odfrunie niczym startujący samolot.

Wibracje podczas wirowania – napęd bezpośredni

Warto zwracać uwagę na urządzenia, które mają bezpośrednie przełożenie napędu do bębna, czyli tzw. silniki bezpośredniego napędu. Są one tak skonstruowane, że osiągają około 70 dB przy wirowaniu, ale dodatkowo mają bardzo małe wibracje podczas nawet dużych obrotów wirowania. Przekłada się to na mniejszą głośność, uniknięcie skakania detergentów po urządzeniu (jeśli stoją one na blacie) oraz mniejsze narażenie konstrukcji na wibracje, co wpływa na dłuższą żywotność.

Klasa energetyczna ma małe znaczenie

Nie szukaj najwyższych klas energetycznych, ponieważ różnice w zużyciu energii elektrycznej między klasą „C” a najwyższą klasą „A” są często niewielkie, około 20 zł rocznie. Patrząc na tak małe oszczędności i jednocześnie na cenę wyższej klasy energetycznej podczas zakupu, trzeba to przeliczyć.

Rodzaj grzałki ma marginalne znaczenie

Czasami spotyka się informacje, że pralka wyposażona jest w grzałkę niklowaną, co oznacza wolniejsze nagrzewanie wody w przypadku osadu kamienia na zwykłej grzałce. Ma to marginalne znaczenie.

Duży otwór załadunkowy

Przy wyborze urządzenia zwróć uwagę na to, aby otwór wsadowy pralki był duży. Może teraz nie korzystasz z możliwości prania koca czy kołdry, ale w przyszłości może się to przydać. Większy otwór jest po prostu wygodniejszy, a nie każdy producent oferuje duże okna wsadu.

Kołnierz i jego wykończenie

Zwróć uwagę na kołnierz, ponieważ w tańszych pralkach kołnierz bywa luźny, co może prowadzić do wpadania drobnych rzeczy pomiędzy bęben a kołnierz. Topowe pralki mają specjalne usztywnienie wokół bębna, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, co jest widoczne gołym okiem.

Szuflada na proszek – automatyczne dozowanie

Obecnie każda pralka ma wyjmowaną szufladę na proszek, co jest najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Automatyczne dozowanie jest zazwyczaj droższe. Nie spotkałem się z osobą, która jest fanem tego rozwiązania. Z reguły działa to średnio, a po pierwszych testach użytkownicy wracają do standardowego dozowania detergentów.

Zawias drzwi pralki i dziubek drzwi

Osobiście zwracam uwagę również na takie detale, ponieważ one świadczą o jakości konstrukcji urządzenia. Dobrym przykładem jest gruby i masywny zawias utrzymujący drzwi pralki. Może to pokazywać jakość wykończenia całego urządzenia.

Duży wsad

Przy wyborze pralki celowałbym w duże załadunki, ponieważ każda pralka jest wyposażona w automatykę załadunku, co ogranicza nadmierne zużycie wody. Programy są identyczne jak w pralkach o mniejszym załadunku, więc zużycie prądu jest zbliżone. Większe załadunki przy pełnym bębnie mogą nieznacznie zwiększać zużycie prądu, ale chodzi o konstrukcję urządzenia, które przy dużym załadunku jest po prostu dostosowane do maksymalnych możliwości.

Wymienne łożyska

Wiele osób zwraca uwagę, czy pralka ma wymienne łożyska czy nie. Dla mnie jest to oczywiście zaleta, jednak koszt wymiany łożysk nie jest niski. Nikt nie daje gwarancji na naprawę na następne długie lata. Oczywiście pralka może pracować długo po takiej wymianie, ale nikt nie zobowiąże się do takiej deklaracji. Wiele producentów rezygnuje z wymiennych łożysk, ponieważ taniej jest kupić cały zespół piorący wraz z łożyskami niż wymieniać same łożyska. Jeśli pralka ma wymienne łożyska, to dobrze, jeśli nie, zbytnio bym się tym nie przejmował.

Bęben wewnątrz

Środek bębna jest przez wiele osób pomijany, a to jest błąd, ponieważ niektóre topowe marki umieszczają łączenie bębna pod łopatką mieszającą pranie. Ma to wpływ na delikatność prania i zapobiega uszkadzaniu ubrań. To łączenie można zobaczyć na żywo, wystarczy zajrzeć do środka i je odnaleźć.

fot. Sora Shimazaki / Pexels

System i programy pralek

Automatyka wagowa

Nawet najtańsze pralki dobierają ilość wody do wsadu znajdującego się w środku podczas prania, dlatego jest to podstawowy system każdego urządzenia. W różnych modelach działa on z różną dokładnością.

Programy krótkie dostępne z panelu sterowania

Dobrze jest mieć na panelu sterowania dostęp do krótkich programów, na przykład program godzinny, który umożliwiają wypranie przynajmniej połowy załadunku. Zwróć uwagę na informacje o maksymalnym załadunku. W instrukcji obsługi dostępnej na stronach wszystkich sprzedawców pralek można to sprawdzić.

Możliwość skracania programów

Sprawdź także, czy istnieje możliwość skracania programów prania oraz jak duża jest taka opcja. Krótkie programy i możliwość ich skracania stanowią kompleksowe wyposażenie nowoczesnych pralek. Możesz to zweryfikować na bliźniaczych modelach dostępnych stacjonarnie w sklepach, prosząc doradcę o podłączenie pralki do prądu.

Systemy parowe – oddzielne programy

Popularnym rozwiązaniem są systemy parowe w pralkach, jednak należy wiedzieć, że istnieją dwa lub nawet trzy rodzaje takich systemów. Są to program prania plus para, program pary oraz programy do odświeżania ciepłym bądź ozonowanym powietrzem. Należy zauważyć, że nie wszystkie pralki parowe posiadają oddzielne programy pary; często są to jedynie rozszerzenia do programu prania.

System Start / Stop

W przypadku zapomnienia dodania czegoś do pralki, większość producentów wyposaża swoje urządzenia w system start-stop, który pozwala dodać zapomnianą rzecz w pierwszych minutach prania. Później jest to niemożliwe, ponieważ istnieją zabezpieczenia, które uniemożliwiają zrobienie tego, jeśli temperatura wody prania jest zbyt wysoka lub jeśli ilość wody jest zbyt duża – wtedy drzwi nie otworzą się.

Płukanie i wirowanie na programatorze!

Przed zakupem sprawdź, czy na programatorze faktycznie znajduje się opcja samodzielnego płukania oraz samodzielnego wirowania, ponieważ, ku zdziwieniu wielu, nie każdy producent oferuje takie opcje.

Bądź ostrożny!

Opinie w internecie o produkcie

Zanim zamówisz urządzenie, sprawdź negatywne opinie na temat pralki. Jeśli ich nie ma, to jest duża szansa, że urządzenie jest naprawdę udane. Jeśli jest ich sporo, możesz dowiedzieć się, z czym borykają się użytkownicy. Negatywne opinie na temat urządzeń stanowią cenną wiedzę.

Poszukaj informacji o serwisach po zakupie i sprawdź, jakie mają opinie

Sprawdź, jak daleko od Ciebie znajduje się najbliższy serwis obsługujący markę wybranej pralki. W Polsce niewielu producentów posiada własne serwisy, więc korzystają z usług lokalnych przedsiębiorców. Jakość i czas reakcji różnią się, dlatego warto to uwzględnić.

Gwarancje na silnik, nie na całe urządzenie

Większość producentów oferuje rozszerzoną gwarancję na silnik inwerterowy, ale trzeba pamiętać, że obejmuje ona tylko napęd, a nie całe urządzenie.

fot. RDNE Stock project / Pexels

Po zakupie

Niezgodność towaru z opisem

Sprawdź dokładnie opis urządzenia oraz samo urządzenie po zakupie. Czasami może się okazać, że pralka nie oferuje wszystkich opisanych funkcji, co oznacza, że produkt jest niezgodny z opisem.

Stan techniczny urządzenia po dostawie

Przyjrzyj się wizualnie stanowi technicznemu urządzenia zaraz po dostawie i rozpakowaniu. Mimo kompletnego i nienaruszonego opakowania zewnętrznego, pralki mogą być delikatnie wgniecione w wyniku transportu, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Zdejmij blokady

Przed pierwszym uruchomieniem pamiętaj o zdjęciu blokad transportowych bębna. Bęben jest zawieszony na amortyzatorach i podtrzymywany przez metalowe śruby w czasie transportu, dlatego trzeba je zdemontować, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia przy pierwszym praniu.

Wypoziomuj na nóżkach

Zanim podłączysz urządzenie do prądu i wody, postaw je w docelowym miejscu i wypoziomuj przy użyciu nóżek. Idealne wypoziomowanie zapewni mniejszą głośność podczas wirowania oraz wpłynie na długotrwałą pracę urządzenia, zmniejszając wibracje.

Podłącz do wody

Podłącz dopływ i odpływ wody odpowiednimi rurkami i upewnij się, że zawory doprowadzające wodę zostały odkręcone po podłączeniu. Czasami zwykłe roztargnienie może sprawić, że zapominamy odkręcić wodę, lub odkręcamy nie do końca, co skutkuje błędem komunikowanym przez pralkę przy pierwszym podłączeniu o braku wody lub o słabym ciśnieniu wody.

Wyczyść dwiema kapsułkami od zmywarki

Dobrą praktyką jest wyczyszczenie pralki przed pierwszym cyklem prania z użyciem ubrań. Pralki są sprawdzane w fabryce, a końcówka wody zawsze pozostaje w urządzeniu. Wszystkie nadmiary smarów, które są aplikowane np. na kołnierz, również zostaną wypłukane. Możesz użyć do tego dwóch tabletek do zmywarki i programu z najwyższą możliwą temperaturą na pusto.

Grafika tytułowa: Ekaterina Belinskaya / Pexels