Helikoptery wygenerują prąd na Marsie?

Kolonizacja Marsa to marzenie, które snute jest przez agencje kosmiczne i najbogatszych ludzi na świecie. Czerwona Planeta badana jest przez ludzkość od lat – między innymi po to, by sprawdzić, czy bylibyśmy w stanie stworzyć na niej korzystne warunki do życia. Zadziwiającą teorię wysnuli właśnie naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda w Greenbelt!

fot. NASA

Jest sposób na generowanie prądu na Marsie?

Być może już wkrótce na Marsie prąd będą generowały specjalne helikoptery. Na wstępie muszę Was poinformować – owe obiekty latające nie zastąpią na Czerwonej Planecie tradycyjnych elektrowni i nie zasilą potencjalnych, ludzkich kolonii. Posłużą natomiast naukowcom do badań. Ich hipoteza wskazuje na to, że wirniki takich pojazdów latających nad powierzchnią Marsa będą w stanie generować prąd elektryczny w rzadkiej atmosferze marsjańskiej.

Będą to co prawda bardzo małe ładunki elektryczne, ale dzięki nim naukowcy chcą zdobyć dodatkową wiedzę o ładunku elektrycznym powstającym w procesie elektryzowania tryboelektrycznego. Być może w perspektywie kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat ta wiedza zostanie wykorzystana już po wylądowaniu na tej, póki co – mało przyjaznej dla nas planecie.

Ładunek elektryczny ma powstawać w wyniku interakcji wirnika pojazdu z pyłem znajdującym się nad powierzchnią Marsa. Prąd przekazany w taki sposób na łopatę wirnika jest tam gromadzony, wskutek czego wytwarzane jest pole elektryczne. Naukowcy twierdzą, że dzięki tak zachodzącemu procesowi śmigła dronów poruszających się w atmosferze Marsa o zmroku mogą świecić na niebiesko-błękitny kolor.

Czytaj też: Jeff Bezos może wszystko? Zdemontują dla niego most!

Mam nadzieję, że naukowcom uda się wkrótce przeprowadzić badania potwierdzające ich tezę. Oby jednak nie były one „sztuką dla sztuki”. Wszelkie obserwacje prowadzone na Marsie powinny być bowiem wstępem do możliwości osiedlenia się ludzi na tej planecie w przyszłości.

A czy Wy interesujecie się kolonizacją Marsa? Czy Waszym zdaniem uda się tam kiedyś stworzyć optymalne warunki do codziennego funkcjonowania dla ludzkości?