Rewolucja w kasach samoobsługowych? Pionierski program startuje w Wielkiej Brytanii!

Kasy samoobsługowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które niejednokrotnie pozwala nam na uniknięcie długich kolejek w supermarketach czy drogeriach. Zdarza się jednak, że tak naprawdę obsługa sklepu nie sprawuje nad nimi odpowiedniej kontroli. W Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie testowane będzie rozwiązanie, które uniemożliwi zakup alkoholu przez nieletnich w przypadku takich kas, ale i przyśpieszy obsługę klienta.

Kasy samoobsługowe zweryfikują wiek kupującego!

Obecnie weryfikacją wieku osób korzystających z kas samoobsługowych zajmują się pracownicy sklepów. Nowe rozwiązanie ma ich wyręczyć. Przy kasach zostaną zamontowane kamery, które określać będą – na podstawie specjalnego algorytmu – wiek kupującego. Poddanie się procedurze będzie dobrowolne. Jeśli się na nią nie zgodzimy – wiek klienta będzie sprawdzany jak dotychczas – przez pracownika sklepu.

Jeśli natomiast zgodzimy się na „ocenienie” przez algorytm, to kamera będzie szacować nasz wiek z dokładnością do około 2-3 lat. Jeśli rozwiązanie wykryje, że klient ma mniej niż 25 lat, to podejdzie do nas pracownik sklepu, który zweryfikuje dokładnie to, ile mamy lat. Jak twierdzi brytyjskie Home Office (czyli odpowiednik naszego MSWiA), system testowany był na ponad 125 tysiącach twarzy w wieku od 6 do 60 lat.

Czytaj też: Helikoptery wygenerują prąd na Marsie?

Rozwiązanie sprawdzane jest obecnie w takich sklepach, jak Aldi, Asad, Co-op i Morrisonos. Nie wykluczone, że do programu wkrótce dołączą kolejne marki. Jeśli rozwiązanie dobrze przyjmie się na Wyspach, to jest bardzo możliwe, że z czasem wdrażane będzie w kolejnych europejskich krajach.

A co Wy myślicie o takim sposobie weryfikacji klientów przy zakupach?