Hakerski atak na Centrum Zdrowia Matki Polki

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi padł ofiarą cyberataku. Aby zminimalizować jego skutki władze placówki zdecydowały się na czasowe wyłączenie systemów informatycznych.

Serwis Sekurak publikuje oficjalne stanowisko Centrum, w którym możemy przeczytać:

„Prowadzimy intensywne działania, które mają doprowadzić do jak najszybszego, pełnego uruchomienia systemów informatycznych.  We wspomnianych działaniach uczestniczy cały zespół IT ICZMP przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia i NASK.

Szpital cały czas stara się prowadzić standardową obsługę pacjentów z wykorzystaniem tradycyjnej dokumentacji.

Mimo to nie możemy wykluczyć w najbliższych kilku dniach pewnych utrudnień dla pacjentów. Dlatego apelujemy o wyrozumiałość. O przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego będziemy informować”.

To nie jedyna placówka medyczna, która padła ofiarą cyberprzestępców.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył w tym roku prawie pół miliarda złotych na zabezpieczenie polskich szpitali przed atakami hakerów. Na całym świecie przybywa włamań do systemów komputerowych placówek ochrony zdrowia.

Dochodzi do wycieków danych, blokowania systemów i szyfrowanie plików. Cyberprzestępcy domagają się okupu. Ich działania prowadzą  nie tylko do paraliżu jednostek medycznych i w konsekwencji strat finansowych, ale także do narażenia życia i zdrowia pacjentów.

Podobne włamanie miało miejsce w Klinice „Budzik”, gdzie także całkowicie zablokowano system informatyczny. Hakerzy zaatakowali też Szpital Pirogowa w Łodzi. Złamali kody dostępu do systemu informatyczno-finansowego i ukradli prawie pół miliona złotych. W lutym włamali się do sieci Zakład Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie. Zaszyfrowali prawie wszystkie pliki i chcieli okupu za ich odblokowanie.

Tego samego miesiąca zaatakowano systemy informatyczne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w tym te wykorzystywane do przesyłania informacji dotyczących zgłaszanych wypadków. Cyberprzestępcy zażądali 1,5 mln zł za odblokowanie systemów.

Czytaj także: Hakerzy zaatakowali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Chcą okupu.

Nawet bez żądania okupu złośliwe oprogramowanie, z którego korzystają przestępcy, może służyć do wyprowadzania danych osobowych pracowników i wrażliwych danych pacjentów.

Incydenty, podobne do ataku na ICZMP nasiliły się po rosyjskim najeździe na Ukrainę.