Google i Apple muszą się tłumaczyć z aplikacji krypto

Po ostatnim krachu na rynku kryptowalut politycy i organy ścigania zwracają baczniejszą uwagę na fałszywe aplikacje kryptograficzne, które jak się szacuje w ciągu ostatnich kilku lat okradły inwestorów na kilka miliardów dolarów.

Amerykański senator z Ohio Sherrod Brown, napisał list do dyrektora generalnego Apple Tima Cooka i dyrektora generalnego Google Sundara Pichaia. W liście poprosił, aby wyjaśnili oni rolę ich firm w procesach związanych z przeglądem i zatwierdzaniem aplikacji do handlu kryptowalutami. A także portfelami do pobrania w sklepach z aplikacjami.

Pytania senatora mają związek z niedawno opublikowanym raportem FBI. Wynika z niego, że 244 inwestorów w niecały rok zostało oszukanych na 42,7 miliona dolarów. Narzędziem oszustw są aplikacje kryptowalutowe, które podają się za wiarygodne platformy inwestycyjne.

„Aplikacje mobilne krypto są dostępne publicznie za pośrednictwem sklepów z aplikacjami, w tym App Store firmy Apple”. Napisał senator do Cooka. „Podczas gdy aplikacje kryptowalutowe oferują inwestorom łatwe i wygodne sposoby handlu kryptowalutami, pojawiły się raporty o fałszywych aplikacjach kryptograficznych, które oszukały setki inwestorów”.

Brown poprosił prezesów gigantów o wyszczególnienie procesów przeglądu i monitorowania aplikacji kryptograficznych, aby zapobiec „przekształcaniu się aplikacji w oszustwa phishingowe”. Szuka również wszelkich informacji, które Apple i Google dostarczyły konsumentom na temat fałszywych aplikacji inwestycyjnych.

Pytania pojawiły się na kilka godzin przed tym, jak Senacka Komisja Bankowa pod przewodnictwem Browna miała przeprowadzić przesłuchanie ekspertów ds. kryptowalut. Tematem są sposoby, dzięki którym Kongres może złagodzić oszustwa na rynkach kryptowalut i papierów wartościowych.

Apple i Google mają czas na odpowiedź do 10 sierpnia.

Czytaj także: Bill Gates krytykuje NFT i kryptowaluty!