Bill Gates inwestuje w klimatyzację

Fundusz inwestycyjny Billa Gatesa Breakthrough Energy Ventures, działający w branży czystych technologii, zainwestuje 20 milionów dolarów w startup zajmujący się klimatyzacją – Blue Frontier.

Startup pracuje nad technologią, która sprawi, że klimatyzacja będzie bardziej wydajna przy mniejszej ilości szkodliwych dla środowiska produktów ubocznych. Takie proekologiczne podejście wzbudziło zainteresowanie funduszu Gatesa.

Blue Frontier wykorzystuje od jednej trzeciej do jednej piątej ilości czynników chłodniczych, które byłyby wymagane w konwencjonalnym systemie. Ponieważ konstrukcja jest inna niż konwencjonalny klimatyzator, może wykorzystywać czynnik chłodniczy o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. „Łączny efekt to 85% do 87% zmniejszenie wkładu naszego systemu w globalne ocieplenie”. Powiedział serwisowi CNBC dyrektor generalny Daniel Betts.

Według niego, technologia została faktycznie odkryta w celu zabicia wąglika -potencjalnej broni bioterrorystycznej. Opiera się na płynnych środkach osuszających, które są chemikaliami o niższym poziomie prężności pary niż woda. Kiedy wilgotne powietrze przechodzi przez ten płynny środek osuszający, woda jest wyciągana, osuszając powietrze.

„Płynne osuszacze są doskonałymi środkami antyseptycznymi i bakteriobójczymi. Tak więc kontakt wąglika z płynnym osuszaczem zabiłby go. Te wstępne badania doprowadziły do ​​innowacji i odkryć, które stanowią podstawę technologii Blue Frontier” – mówi Betts.

Oprócz schłodzonego powietrza, kolejną zaletą zastosowania tej technologii byłaby ogólna poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach i zdrowsze środowisko, w którym przebywają ludzie.

Czytaj także: Bill Gates kupił ogromną część Arizony w celu budowania inteligentnego miasta