Galaktyka Koła Wozu w obiektywie teleskopu Webba

NASA publikuje kolejne zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, ukazujące nowe szczegóły formowania się gwiazd. To kolejna imponująca prezentacja mocy teleskopu, który rozpoczął przesyłanie zdjęć w zeszłym miesiącu.

Nowe obrazy przedstawiające Galaktykę Koła Wozu i dwie mniejsze galaktyki, zapewniają bezprecedensowy wgląd w ewolucję tego konkretnego, znajdującego się około 500 milionów lat świetlnych od nas regionu kosmosu.

Według NASA swój charakterystyczny wygląd galaktyka zawdzięcza dawnej kolizji z mniejszą. Widok, który możemy obserwować dzięki Webbowi to wynik ogromnej fuzji galaktyk.

 W porównaniu ze starszymi zdjęciami wykonanymi przez Teleskop Hubble’a, widoczny jest nowy szczegół. Kamera bliskiej podczerwieni Jamesa Webba (NIRCam) ma unikalną zdolność zaglądania przez kosmiczny pył, który ukrywa wiele szczegółów na wcześniejszym zdjęciu Hubble’a.

NASA wyjaśnia, że zewnętrzny pierścień galaktyki, który rozszerzał się przez około 440 milionów lat, jest zdominowany przez powstawanie gwiazd i supernowe. Dzieje się tak dlatego, że gdy pierścień rozszerza się, oddziałuje z otaczającym gazem, aby wywołać powstawanie gwiazd.

Kamera Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawnia obszary bogate w węglowodory i pył krzemianowy. (Źródło zdjęcia: NASA, ESA, CSA, STScI)

NIRCam Webba ujawnia te ewoluujące obszary w imponujących nowych szczegółach. To, według amerykańskiej agencji kosmicznej, oznacza, że nowe zdjęcie ujawnia historię galaktyki, a jednocześnie wskazuje, w jaki sposób będzie ona nadal ewoluować w przyszłości.

NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna i Space Telescope Science Institute w zeszłym miesiącu ujawniły pierwsze oszałamiające kolorowe zdjęcia z Teleskopu Webba. Chociaż to dopiero początek działań naukowych, to już pomaga naukowcom w głębszym zrozumieniu kosmosu, a także dostarcza niesamowitych obrazów, które możemy podziwiać.

Czytaj także: Oszałamiające zdjęcia kosmosu teleskopu Webba