Oszałamiające zdjęcia kosmosu teleskopu Webba

Dzisiaj (12 lipca), po wielu dniach oczekiwania NASA opublikowała pierwsze zdjęcia i dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Cztery obiekty, w tym trzy obrazy i widmo, pokazują wszechświat w podczerwieni z zapierającymi dech w piersiach szczegółami. Czwarty obraz, ostro skupiony ultragłęboki obraz pola, został zaprezentowany wczoraj (11 lipca) przez prezydenta Joe Bidena podczas transmisji na żywo.

Zdjęcia ukazują wszechświat starszy niż kiedykolwiek widzieliśmy. Obrazy i dane reprezentują ogromny potencjał teleskopu, który niewątpliwie przyczyni się do rozwoju badań naukowych i wzbogaci naszą wiedzę o otaczającym nas wszechświecie.

Trzy zdjęcia dzisiaj opublikowane przedstawiają mgławice Kila i Pierścień Południowy, a także grupę galaktyk zwaną Kwintetem Stephana. Czwarte zdjęcie ukazuje widmo gazowego giganta egzoplanety o nazwie WASP-96b.

Zdjęcie grupy pięciu galaktyk, które pojawiają się blisko siebie na niebie: dwie pośrodku, jedna u góry, jedna u góry po lewej i jedna u dołu. Czterech z pięciu wydaje się być wzruszających. Jeden jest nieco oddzielony. Na zdjęciu galaktyki są duże w porównaniu z setkami znacznie mniejszych (bardziej odległych) galaktyk w tle. Wszystkie pięć galaktyk ma jasne, białe jądra. Każda ma nieco inny rozmiar, kształt, strukturę i kolorystykę. Na obrazie, przed galaktykami, rozrzucone są liczne gwiazdy pierwszego planu z kolcami dyfrakcyjnymi: jasne białe punkty, każdy z ośmioma jasnymi liniami wychodzącymi ze środka. Aby uzyskać więcej informacji, pobierz Opis tekstowy.
Kwintet Stephana, Hickson Compact Group, Źródło: NASA, ESA, CSA, STScI

„Tyle się tu dzieje, jest tak pięknie” – mówi Amber Straughn, astrofizyk z NASA Goddard Space Flight Center w Maryland. „Ten oszałamiający widok kosmicznego klifu Mgławicy Carina ujawnia nowe szczegóły dotyczące tego ogromnego gwiezdnego żłobka. Dzisiaj po raz pierwszy widzimy zupełnie nowe gwiazdy, które wcześniej pozostawały całkowicie ukryte przed naszym wzrokiem”.

Wspaniałe zdjęcia są wynikiem siedmiu miesięcy żmudnego rozmieszczania teleskopu od jego wystrzelenia 25 grudnia 2021 roku. Z kolei uruchomienie było zwieńczeniem ponad dwóch dekad rozwoju, rozpoczętego w 1996 roku oraz ogólnej dyskusji na temat projektu, która rozpoczęła się jeszcze wcześniej.

Kolorowy obraz światła w bliskiej podczerwieni ze świecącego obłoku o zniekształconym kształcie przypominającym pierścień, oświetlony od wewnątrz przez jasną gwiazdę centralną. Mgławica Pierścień Południowy jest dużym, półprzezroczystym owalem, który jest lekko pochylony od lewego górnego rogu do prawego dolnego rogu. W centrum tego zdjęcia pojawia się jasna biała gwiazda. Centralną gwiazdę otacza duży przezroczysty turkusowy owal. Kilka czerwonych muszli otacza turkusowy owal, rozciągając się prawie do krawędzi obrazu. W miarę oddalania się od środka muszle stają się bardziej czerwone. Jasna gwiazda centralna ma osiem kolców dyfrakcyjnych. Za gazowymi turkusowymi warstwami znajdują się głębsze pomarańczowe warstwy, które układają się jak nici w złożonym splocie. Czerwone warstwy, które są ogólnie pofalowane, wyglądają tak, jakby przebijały się przez nie bardzo cienkie, proste linie, które są dziurami, przez które wędruje światło z centralnej gwiazdy. Tło obrazu jest czarne i nakrapiane drobnymi, jasnymi gwiazdami i odległymi galaktykami. Aby uzyskać więcej informacji, pobierz Opis tekstowy.
Mgławica Pierścień Południowy, NGC 3132, Mgławica Ośmiu Serii, Żródło: NASA, ESA, CSA, STScI

Cały program miał różne fazy niepewności, związane z ograniczeniami w finansowaniu. Przynajmniej raz groziło mu anulowanie z powodu rosnących kosztów.

Wysłanie teleskopu w kosmos było wspólnym wysiłkiem NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Naukowcy z różnych agencji współpracowali ze sobą, wszyscy w unikalny sposób wnieśli swój wkład w ten ogromny projekt.