Polski film z nominacją do Oscara!

Wielkimi krokami zbliżamy się do gali, podczas której odbędzie się wręczenie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Mowa oczywiście o popularnych Oscarach. Tegoroczna gala będzie już 95. w historii! Wielkie wydarzenie jak zwykle odbędzie się w Hollywood, w Dolby Theatre. Wiemy, który polski film będzie miał szansę na zdobycie statuetki!

IO to mocny polski kandydat do Oscara

W tym roku polskim filmem mającym szanse na zdobycie najważniejszej nagrody związanej z przemysłem filmowym jest „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Jest to bardzo poruszająca współczesna interpretacja arcydzieła kinematografii francuskiej – filmu Roberta Bressona z 1966 roku noszącego tytuł „Na los szczęścia, Baltazarze!”. Polska produkcja opowiada o niezwykłej przyjaźni osiołka oraz artystki cyrkowej Kasandry. Rozdzielony ze swoją przyjaciółką osiołek rozpoczyna dramatyczną podróż, której cele ma być odnalezienie dziewczyny.

Rywalami obrazu Jerzego Skolimowskiego będą bardzo mocne tytuły. Wystarczy wymienić produkcje takie, jak „Na Zachodzie bez zmian”, „Argentyna, 1985”, „Blisko” oraz „Cicha dziewczyna”. Samo jednak znalezienie się w takim szacownym gronie jest już ogromnym wyróżnieniem zarówno dla uznanego w naszym kraju reżysera, aktorów, jak i całej ekipy pracującej przy filmie.

Czytaj też: Haier wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Czy polska propozycja ma szanse na zdobycie nagrody? Trudno to w tej chwili oceniać. Na pewno jest to film ambitny, mocny, który warto obejrzeć, gdy pojawi się taka okazja. Trzymamy kciuki. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca 2023 roku.

Grafika tytułowa: Eric Ji / Unsplash