Falcon Heavy firmy SpaceX wyniesie satelitę dla NOAA

Ostatni z serii satelitów pogodowych należących do National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) ma wystartować w przestrzeń kosmiczną 25 czerwca.

Dwugodzinne okno startowe otwiera się 25 czerwca o godzinie 17:16 czasu wschodniego (21:16 GMT). Satelita na rakiecie SpaceX Falcon Heavy ma wystartować z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center NASA na Florydzie.

Pierwsza premiera serii GOES-R miała miejsce w 2016 r., a GOES-S i GOES-T odpowiednio w 2018 i 2022 r. Jednak w porównaniu do trzech poprzedników z tej serii, GOES-U będzie całkiem „nową” gwiazdą w konstelacji.

GOES-U jest wyposażony w instrumenty zapewniające najnowocześniejsze zaawansowane obrazy, dokonujące pomiarów atmosferycznych ziemskiej pogody, oceanów i środowiska, a także mapujące w czasie rzeczywistym całkowite błyskawiczną aktywność. NOAA zdecydowała się także na wprowadzeniu kilku ulepszeń w porównaniu do wcześniejszych wersji.

Nasza trwająca pięć dekad współpraca z NOAA zaowocowała pomyślnym działaniem ponad 60 satelitów przeznaczonych do prognozowania pogody, przewidywania silnych burz i huraganów oraz obserwacji klimatu. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy ukończyć serię czterech satelitów GOES-R z najbardziej wydajnymi geostacjonarnymi satelitami pogodowymi w historii naszego kraju. Jesteśmy gotowi na bardzo mocny finisz – powiedział John Gagosian, dyrektor Joint Agency Satellite Division NASA.

Następcą serii GOES-R NOAA będzie system satelitarny Geostationary Extended Observations (GeoXO), którego wystrzelenie zaplanowano na początek lat 30. XXI wieku.

Źródło: space.com

Czytaj też: Kinéis z ambitnymi planami w segmencie łączności satelitarnej dla IoT!

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash