EV Avinya – koncepcyjny minimalizm Taty

Indyjski gigant motoryzacyjny zaprezentował koncepcyjny pojazd elektryczny Avinya, który jest zapowiedzią wizji samochodów nowej generacji.

Z zewnątrz to połączenie hatchbacka, SUV-a i wielozadaniowego pojazdu, tworzące wyjątkowo intrygującą sylwetkę. Wyrazisty wygląd uzupełnia płaska linia dachu, oryginalne drzwi i zastąpienie lusterek bocznych kamerami.

Tata Avinya EV
fot. Tata Motors

Brak gadżetów i ozdób z najwyższej półki odróżnia wnętrze Aviny od innych najnowszych pojazdów. W kontraście do innych producentów aut, koncept Taty jest także prawie pozbawiany ekranów.

Model ma tylko jedną cyfrową konsolę przymocowaną do kierownicy, która zapewnia kierowcy wszystkie niezbędne informacje i funkcje. Pasażerowie mogą nadal wchodzić w interakcję z pojazdem za pomocą systemu aktywowanego głosem, dostępnego za pośrednictwem indywidualnych listew dźwiękowych.

Jeśli chodzi o osiągi samochodu, szczegóły są skąpe. Zbudowany na platformie elektrycznej Tata Gen 3, Avinya ma mieć zasięg 500 km, z obietnicą ultraszybkiego ładowania — firma twierdzi, że pełne naładowanie zajmuje zaledwie 30 minut.

Tata Avinya EV
Fot. Tata Motors

Ostateczna wersja nowego elektryka Taty, według zapewnień producenta, ma pojawić się w sprzedaży w 2025 roku.

Czytaj także: Elektryki trafią do centrum wydobycia ropy