Elektryki trafią do centrum wydobycia ropy

Rząd Arabii Saudyjskiej kupi w ciągu najbliższych 10 lat 100 tysięcy luksusowych, elektrycznych samochodów od producenta Lucid Group.

Lucid Motors to amerykański producent elektrycznych samochodów osobowych z siedzibą w amerykańskim Newark działający od 2007 roku. W 2018 roku Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej zainwestował w firmę 1 miliard dolarów, przejmując 62% udziałów.

Najnowszy kontrakt obejmuje pojazdy wyprodukowane w istniejącej fabryce w Arizonie oraz w nowej, planowanej w Arabii Saudyjskiej. Realizacja zmówienia ma rozpocząć się w przyszłym roku od sprzedaży od 1 tysiąca do 2 tysięcy pojazdów rocznie. Wzrośnie do 4-7 tysięcy rocznie w 2025 roku.

Lucid niedawno wprowadził do produkcji swój pierwszy pojazd, warty 169 tysięcy dolarów sedan Air Dream Edition Performance. Auto o mocy 1111 koni mechanicznych i zasięgu 720 kilometrów. Model Air Grand Touring pojawi się w późniejszym terminie w cenie 139 tysięcy USD, następnie Air Touring za 95 i Air Touring w cenie poniżej 80 tysięcy USD.

Lucid Air Dream Edition First Drive: Performance And Efficiency
Air Dream Edition Performance

Ceny pojazdów zaoferowane Arabii Saudyjskiej będą nieco wyższe. Dojdą koszty logistyki i importu oraz koszty dostawy i homologacji pojazdów zgodnie z miejscowymi przepisami.

Niezależnie od tej inwestycji w pojazdy z napędem elektrycznym królestwo planuje kontynuację odwiertów ropy naftowej w ramach „gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Czytaj także: Patent Ferrari na elektryka