Europa ma rakietę wielokrotnego startu

Hiszpańska firma PLD Space ogłosiła, że pomyślnie zakończyła pełny test misji rakiety wielokrotnego startu, po przeprowadzeniu dwóch statycznych testów silników odrzutowych na początku tego roku.

Ten kamień milowy jest zwieńczeniem 11 lat ciężkiej pracy. Toruje drogę PLD Space do wystrzelenia rakiety wielokrotnego użytku Miura 1 przed końcem bieżącego roku.  

Firma przeprowadziła test w środę, na lotnisku Teruel. Zamierza wystrzelić rakietę Miura z obiektu startowego Arenosillo na południu Hiszpanii, który został określony jako „hiszpański Przylądek Canaveral”.

 W 110-sekundowej misji przetestowano wszystkie podsystemy rakiety Miura 1, aby upewnić się, że jest ona gotowa do startu.

Europejskie firmy rakietowe wyraźnie pozostają w tyle za SpaceX, który jest pionierem technologii rakietowej wielokrotnego użytku. Ostatnio, po raz czternasty wystrzelił rakietę Falcon 9.

PLD Space została założona w 2011 roku przez CEO Raúla Torresa i COO Raúla Verdú. Celem od początku było przyspieszenie innowacji na kontynencie europejskim. 11 lat później firma jest bardzo blisko swojego pierwszego startu orbitalnego, wystrzelenia  Miura 1. Ma się to wydarzyć jeszcze w tym roku.

Do tej pory firma pozyskała ponad 50 milionów euro finansowania, z czego niewielka część pochodzi z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Miura 1 będzie pierwszą hiszpańską rakietą, która poleci w kosmos. Będzie to również pierwsza rakieta wielokrotnego startu w Europie. Wypełnia lukę w rosnącym zapotrzebowaniu na niewielkie ekspedycje ładunków na niską orbitę okołoziemską (LEO). Obecnie przodują w tym SpaceX i Rocket Lab.

Czytaj także: SpaceX: używana rakieta wielokrotnego użytku wylądowała pierwszy raz w historii!