Epoka lodowcowa. Ludzi nie musieli, ale dostosowali się do warunków!

Według najnowszych badań ludzie przystosowali się do ostatniej epoki lodowcowej podobnie jak wilki i niedźwiedzie, co podważa utrwalone od dawna teorie na temat tego, jak i gdzie żyli nasi przodkowie w okresie lodowcowym.

Poprzednie badania potwierdziły pogląd większości archeologów, że współcześni ludzie wycofali się do południowej Europy w szczytowym okresie ostatniej epoki lodowcowej i rozszerzyli się podczas późniejszego wzrostu globalnych temperatur.

Zaważyły czynniki adaptacyjne

Naukowcy z Uniwersytetu w Bournemouth podali, że ich badanie jest pierwsze, w którym wykorzystano dane genetyczne, aby wykazać, że przynajmniej część ludzi pozostała w Europie Środkowej, w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt i pomimo tego, że nasz gatunek ewoluował w znacznie cieplejszym klimacie Afryki.

Większość badań w tej dziedzinie koncentruje się na poszczególnych gatunkach zwierząt lub roślin. Wykazały one, że wiele gatunków, w tym ludzie, rozszerzyło swoje zasięgi geograficzne od szczytu ostatniej epoki lodowcowej, około 20 000 lat temu. W tym czasie europejskie pokrywy lodowe dotarły do Danii i południowej Walii. Europa była zimna, ale w większości niezlodowaciała, prawdopodobnie podobnie jak dzisiejsza Alaska lub Syberia.

– Nowe badanie naszego zespołu, kierowane przez Oxalę Garcíę-Rodrígueza z Bournemouth University, przyjęło inne podejście i przeanalizowało historię genetyczną 23 powszechnych ssaków w Europie. Oprócz ludzi były to gryzonie, takie jak norniki rude i wiewiórki rude, owadożerne, takie jak ryjówki i jeże, kopytne, takie jak jelenie szlachetne i dziki, oraz mięsożerne, takie jak niedźwiedzie brunatne i łasice – czytamy na portalu.

Naukowcy znaleźli wzorzec genetyczny obejmuje przypadki, w których niektóre ssaki (takie jak lisy rude i sarny) były ograniczone do schronień lodowcowych w południowych regionach, takich jak Półwysep Iberyjski i Włochy, i że rozprzestrzeniły się z tych obszarów, gdy globalne temperatury wzrosły po epoce lodowcowej. Inne ssaki (takie jak bobry i rysie) rozprzestrzeniły się z schronień lodowcowych na wschód Europy, tylko po to, aby rozprzestrzenić się na zachód. Naukowcom udało się namierzyć jeszcze jeden wzorzec.

Nasze badanie wskazało, że niektóre gatunki (takie jak niedźwiedzie brunatne i wilki) były już szeroko rozpowszechnione w Europie w szczytowym okresie ostatniego zlodowacenia, albo bez dostrzegalnych refugiów, albo z refugiami zarówno na północy, jak i na południu. Ten wzór obejmuje również Homo sapiens. Neandertalczycy wymarli już około 20 000 lat temu.

– Nie jest jasne, dlaczego starożytni ludzie i inne zwierzęta z tej grupy żyli w tym pozornie surowym klimacie, zamiast eksplorować bardziej gościnne miejsca. Ale wydawali się być w stanie tolerować warunki epoki lodowcowej, podczas gdy inne zwierzęta wycofały się do schronienia – podano także.

Zdaniem naukowców szczególnie zaskakujące jest to, że ludzie należą do tej grupy, ponieważ nasi przodkowie pochodzili z Afryki i może wydawać się mało prawdopodobne, aby byli odporni na zimne klimaty.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Na Bałkanach odkryto dom sprzed 8000 lat!

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E