Na Bałkanach odkryto dom sprzed 8000 lat!
Archeolodzy odkryli pozostałości „niezwykłego” prehistorycznego domu, którego powstanie datuje się na około 8000 lat temu.
Prostokątny budynek mieszkalny odkryli naukowcy z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) w miejscowości Svinjarička Čuka w Serbii, na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie. Zdaniem ekspertów znalezisko to pozwala lepiej zrozumieć początki osiadłego trybu życia w Europie i rzuca światło na wczesne społeczeństwa rolnicze kontynentu.
– Nowe znaleziska w Svinjarička Čuka dostarczają zupełnie nowych spostrzeżeń i danych, które prawdopodobnie zmienią dotychczasowe modele rozwoju osadnictwa na Bałkanach – powiedziała Barbara Horejs, archeolog i dyrektor naukowy Austriackiego Instytutu Archeologicznego ÖAW, cytowana w komunikacie.
Nadzwyczajne znalezisko opisane przez ÖAW wskazuje, że został on zbudowany około 8000 lat temu z plecionki i gliny w połączeniu z drewnianymi słupami. Jego niezwykłe zachowanie można wyjaśnić faktem, że został dotknięty pożarem.
– Częściowo zawalone i spalone elementy architektoniczne pokryły podłogi wewnątrz domu, a także artefakty, narzędzia i porozrzucane naczynia w przypuszczalnym obszarze zewnętrznym – powiedział Horejs.
Zdaniem naukowców w budynku znajdują się dowody na to, że jego mieszkańcy przechowywali żywność, np. zboże i nasiona, co pozwala zajrzeć w fascynujące zakątki życia pionierów rolnictwa z okresu neolitu.
Okres neolitu na Bałkanach rozpoczął się około 6500 r. p.n.e. (około 8500 lat temu) i trwał do około 3500 r. p.n.e. (około 5500 lat temu), chociaż dokładne daty różnią się w zależności od konkretnego regionu. Okres ten oznaczał przejście od łowiectwa i zbieractwa do rolnictwa i stałych osad, a niektóre z najwcześniejszych społeczności rolniczych w Europie powstały w tym regionie.
Źródło: newsweek.com
Czytaj też:
Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash