Elektryczny samolot Rolls-Royce’a bije rekordy

W pełni elektryczny samolot Rolls-Royce’a pobił rekordy maksymalnej i średniej prędkości lotu oraz szybkości wznoszenia.

Maszyna produkcji Rolls-Royce’a, nazwana „Spirit of Innovation”, osiągnęła prędkość 387,4 mil na godzinę (623.4 km/h) bijąc rekord prędkości samolotów elektrycznych.

To nie jedyny rekord osiągnięty przez statek powietrzny. Na trasie o długości 3 km średnia prędkość wyniosła 345,4 mil na godzinę (555.9 km/h). To oznacza przekroczenie dotychczasowego najlepszego wyniku (osiągniętego przez model Extra 330LE firmy Siemens) o imponujące 132 mil na godzinę (212.4 km/h).

Następne osiągnięcie to najkrótszy czas do osiągnięcia wysokości 3000 metrów (9843 stóp): 202 sekundy.

Lotniczy oddział Rolls-Royce’a po przeprowadzeniu testów, przekazał wyniki do Fédération Aéronoutique Internationale (FAI) – organu odpowiedzialnego za certyfikację światowych rekordów lotniczych. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie rekordów.

„Spirit of Innovation” to samolot typu „tail-dragger” (na konwencjonalnym podwoziu, z dwoma kołami przednimi i z ogonem ciągniętym po ziemi). Maszyna jest napędzana silnikiem o mocy 400 kW (535 KM), zasilanym napięciem 750 V. Ma akumulator o najbardziej zwartej budowie, jaki kiedykolwiek zbudowano w przemyśle lotniczym (z 6480 ogniwami).

Samoloty elektryczne nie są praktyczne, ze względu na obecne baterie, które pozwalają na uzyskanie 50 razy mniejszego zasięgu niż paliwo do silników odrzutowych. Tym niemniej sprawdzają się w krótkich eskapadach.

Czytaj także: Suzuki inwestuje w eVTOL