Suzuki inwestuje w eVTOL

Japoński producent samochodów Suzuki Motor i firma SkyDrive poinformowali o nawiązaniu współpracy w zakresie badań, rozwoju i marketingu nad elektrycznym samolotem pionowego startu i lądowania (eVTOL).

W ramach współpracy obie firmy będą także koncentrować się nad zdobywaniem nowych rynków zbytu dla produkowanych przez siebie pojazdów. W pierwszym rzędzie chcą zdobyć Indie, gdzie Suzuki dysponuje niemal połową rynku motoryzacyjnego. Koncern kosztem 1,37 miliarda dolarów planuje uruchomić tam fabrykę pojazdów elektrycznych i akumulatorów.

Założona w 2018 roku firma SkyDrive z siedzibą w Tokio jest obecnie zaangażowana w rozwój kompaktowego, dwumiejscowego latającego samochodu z napędem elektrycznym. Opracowuje także drony cargo i zamierza uruchomić usługę eVTOL w Osace w 2025 roku. Będzie to mieć miejsce podczas światowej wystawy World Expo, której japońskie miasto będzie gospodarzem. 

W przypadku Suzuki, partnerstwo przy tym projekcie będzie czwartą działalnością związaną z mobilnością. Obok samochodów, motocykli i silników zaburtowych do łodzi motorowych i jachtów.

Samoloty pionowego startu i lądowania to ciągle branża z dużymi nadziejami na rozwój, pozostawiająca jednak wrażenie niedosytu. Około 20 firm z całego świata, co jakiś czas prezentuje ciekawe wizualizacje swoich prototypów. Nie wchodzą one jednak wciąż do masowej produkcji.

Przyczyną takiego stanu rzeczy, jest, według producentów biurokracja związana z bezpieczeństwem podróżujących i ekologią. To kluczowe elementy we wprowadzaniu na rynek nowych technologii.

SkyDrive otrzymała pod koniec zeszłego roku certyfikat bezpieczeństwa od japońskiego Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT) na model SD-03. Jest to pierwszy tego rodzaju pojazd w Japonii, który może poszczycić się spełnieniem surowych wymagań.

Czytaj także: Ambitne plany branży eVTOL