Ekologiczna podpałka do grilla? Odkrycie polskich naukowców!

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opracowali nowatorski sposób wykorzystania odpadów z palarni kawy, tworząc ekologiczną podpałkę do grilla i kominka. W Polsce działa kilkaset palarni kawy, które produkują setki kilogramów odpadów pochodzących z wypalania ziaren kawy. Naukowcy postanowili zmierzyć się z problemem, szukając zastosowania dla tych odpadów.

Zespół pod przewodnictwem profesor Katarzyny Wilpiszewskiej opracował rozwiązanie, w którym wykorzystano łuski kawy – lekkie, delikatne i tłustawą część odpadu powstającą przy wypalaniu ziaren. Aby poprawić właściwości produktu, dodano spoiwa takie jak stearyna, parafina, wosk sojowy, wosk palmowy i wosk pszczeli. Całość sprasowano w podwyższonej temperaturze, co poprawiło palność oraz właściwości hydrofobowe podpałki.

W wyniku tego procesu powstały płytki, które po pocięciu mogą być używane jako ekologiczna podpałka do grilla czy kominków. To innowacyjne rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również przyjazne dla środowiska, ponieważ wykorzystuje odpady, które w innym przypadku mogłyby trafić na wysypisko.

Urząd Patentowy w Polsce przyznał już patent na wynalazek, a teraz Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT pracuje nad komercjalizacją tego projektu. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie ekologicznej podpałki na rynek, przyczyniając się do zmniejszenia odpadów oraz promocji zrównoważonego rozwoju.

Źródło: naukawpolsce.pl, ZUT

Czytaj też: Bezprzewodowy przesył energii. DARPA chce dokonać rewolucji?

Grafika tytułowa: Evan Wise / Unsplash