Dobra kawa to podstawa – nowe ekspresy ASKO!

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Inni piją ją w ciągu dnia, żeby dodać sobie energii i wzmocnić koncentrację. Dla jeszcze innych jest po prostu chwilą przyjemności, która pozwala zrelaksować się w ciągu zabieganego dnia. Niektóre kawy zaskakują prostotą i minimalizmem, inne otulają mleczną pianką i wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Do ich przygotowania wcale nie potrzebujemy baristycznego doświadczenia, a dobrego ekspresu, który przygotuje dla nas ulubioną kawę w domu.

fot. ASKO

Pięć elementów doskonałej kawy

Kwintesencja smaku kawy zapewne kryje się w ziarnach, ale wiele zależy również od sposobu mielenia czy parzenia kawy. W dobie najnowszych technologii możemy przygotować w domu napar, który niczym nie ustępuje kawie serwowanej w kawiarniach. Pod warunkiem oczywiście, że wybierzemy wysokiej jakości ekspres, który odpowiednio zmieli ziarna kawy, by wydobyć z nich najwięcej aromatu, zapewni odpowiednie ciśnienie i temperaturę parzenia oraz przygotuje idealnie mleczną piankę. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym ekspresom do zabudowy marki ASKO z linii Elements oraz Craft. W linii Elements dostępne są ekspresy w eleganckiej obudowie z czarnego i szarego szkła. W linii Craft dostępne są modele z obudową w kolorze stali nierdzewnej, czarnej stali oraz grafitowej czerni. Całość pięknie komponuje się z piekarnikami linii Elements i Craft.

Ekspresy do zabudowy marki ASKO są wyposażone w wysokiej jakości młynki żarnowe, które w przeciwieństwie do młynków nożowych, nie rozdrabniają ziaren kawy na proszek, tylko miażdżą je do wielkości granulek. Dzięki temu pomagają uwolnić aromat z każdego ziarna i wydobyć pełną gamę smaków. Żarna stożka pozwalają drobinkom swobodnie opadać, przez co nie zatrzymują się w młynku i ograniczają ilość zmarnowanej kawy. W ekspresie ASKO z linii Elements ilość resztek kawy po mieleniu to zaledwie 3 gramy. Młynki żarnowe po pierwsze mielą kawę bardziej jednolicie, po drugie poza 13 różnymi stopniami mielenia pozwalają ręczne zmieniać grubość przemiału w 7 stopniach.

fot. ASKO

Kolejny ważny element to proces parzenia, który obejmuje wstępne parzenie i właściwe zaparzanie. Wstępne parzenie to proces, w którym na początku podawana jest gorąca woda pod ciśnieniem, które jest znacznie niższe niż ostateczne ciśnienie ekstrakcji. Automatyczne ekspresy do kawy ASKO rejestrują w każdym cyklu średnie ciśnienie parzenia w przedziale 9 do 12 BAR. Celem wstępnego parzenia jest uprzednie nasycenie kawy gorącą wodą i wytworzenie w ten sposób jeszcze większej odporności na ostateczne ciśnienie wywołujące parzenie. Ten proces wydobywa 800 substancji aromatycznych z palonej kawy. ASKO wyposaża wszystkie ekspresy do kawy w 2 elementy grzewcze. Jeden element jest całkowicie opracowany i przeznaczony do przygotowania kawy, a drugi wyłącznie do przygotowania pary i mleka.

Dla wielu miłośników kawy mleko i jakość mlecznej pianki są równie ważne jak sama kawa. Opatentowany przez ASKO Latte Crema System tworzy idealnie mleczną piankę w temperaturze około 60°C, składającą się w 2/3 z pianki i w 1/3 z płynu. Pojemnik na mleko jest wyposażony w izolację termiczną, która utrzymuje mleko w niskiej temperaturze przez dłuższy czas. Idealnie nadaje się do przechowywania w lodówce, a jego poszczególne elementy z łatwością można wyczyścić, również w zmywarce.

fot. ASKO

16 napojów do wyboru, a wśród nich włoskie espresso, australijska flat white i francuskie caffé au lait

Dzięki nowoczesnym ekspresom do zabudowy ASKO możemy przyrządzić kawy z różnych zakątków świata. Wystarczy wybrać na wyświetlaczu dotykowym funkcję podgrzewania filiżanki, a następnie jedną z opcji kaw, aby po chwili cieszyć się jej smakiem i aromatem.

Café au lait to klasyczna francuska kawa z ciepłym mlekiem. Podaje się ją zazwyczaj w wysokich szklankach bez ucha albo w zwykłej filiżance. Caffé au lait przygotowuje się poprzez uzupełnienie dużej szklanki lub filiżanki z espresso mlekiem, w proporcjach 1/1. Jest to idealna propozycja na śniadanie, która doskonale łączy się z francuskimi wypiekami tj. pain au chocolat, croissant czy klasyczną brioszką.

Cappucino to kawa, którą Włosi piją wyłącznie na śniadanie. W przypadku cappucino na jedną porcję espresso dodaje się odpowiednio pół szklanki spienionego mleka. Powinno być ono naturalnie kremowe, nieco sztywne, a całość powinna zwieńczyć błyszcząca warstwa pianki.

Espresso piją Włosi o każdej porze dnia, nawet wieczorem, ale po posiłku. A ristretto, czyli mały, intensywny napar o każdej porze dnia. Tym, co różni espresso od ristretto, są proporcje zmielonej kawy w stosunku do ilości wody wykorzystanej do procesu parzenia.

Flat white pochodzi z Australii. Swoją nazwę zawdzięcza australijskim określeniom kaw: espresso nazywane było short black, przedłużone espresso – long black, a espresso z mlekiem – flat white. Jest to napój kawowy na bazie podwójnego espresso i delikatnie spienionego mleka. Pianka w dobrze przygotowanym flat white powinna mieć jednolitą konsystencję i przypominać rzadką śmietanę, bez rozwarstwienia i dużych bąbli. Flat white jest idealną kawą do latte art, dlatego napój często wieńczą ozdobne wzory na mlecznej piance.

Czytaj też: Piekarniki ASKO – jaki rodzaj wybrać?

Każdy ma swoje wyobrażenie o tym, jak powinna smakować idealna filiżanka kawy. Kawa kawie nierówna. Może chodzić o trudną do osiągnięcia równowagę między mocą a zapachem lub tak prostą jak ilość kawy, jaką preferujesz. Dzięki ekspresom do kawy ASKO możesz stworzyć swój własny przepis na kawę, a następnie go zapisać, aby móc powtarzać idealną recepturę każdego dnia. Do dzieła!

Grafika tytułowa: ASKO