Długotrwałe przebywanie w kosmosie zmienia ciało!
NASA bardzo pilnie bada wszystkie przypadki negatywnego wpływu długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej na ludzkie ciało ze względu na planowaną misję załogową na Marsa.
W czasopiśmie naukowym „Circulation” opublikowano badania, z których dowiadujemy się, że serce astronauty Scotta Kelly’ego, który na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędził 340 dni skurczyło się o około 27 procent.
Autor badania, Benjamin Levine, profesor medycyny wewnętrznej z University of Texas Southwestern Medical Center i Texas Health Presbyterian Dallas wyjaśnia, że kiedy człowiek przebywa na Ziemi, serce musi pracować na tyle intensywnie, aby pokonać siłę grawitacji. W stanie nieważkości, brak grawitacji sprawia, że serce nie musi z nią rywalizować, co prowadzi do jego skurczenia – czytamy na portalu.
Dla naukowców przypadek amerykańskiego astronauty podwójnie był interesujący. Scott Kelly ma bowiem brata bliźniaka, który całe swoje życie spędził na Ziemi. Dzięki temu lekarze mogli dokonać bardzo skrupulatnych badań porównawczych.
To co niepokoi naukowców to fakt, że zalecanie astronautom regularnych ćwiczeń fizycznych mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Załogowa misja na Marsa może zakończyć się tragicznie dla członków załogi, jeżeli ten problem nie zostanie przez naukowców w pełni rozwiązany.
Elastyczność ludzkiego serca
Okazuje się, że podobny przypadek jak u Scotta Kelly’ego i jego pomniejszonego serca odnotowano już wcześniej, ale na Ziemi.
W przypadku długodystansowego pływaka, Benoîta Lecomte, serce również zmniejszyło swoją objętość o jedną czwartą. Lecomte podjął próbę przepłynięcia Oceanu Spokojnego, a większość czasu między pływaniem a spaniem spędzał w pozycji poziomej. To miało podobny wpływ na jego serce jak pobyt na stacji kosmicznej.potrwać kilka lat i efekt na ciało człowieka w postaci długotrwałego przebywania w kosmosie – czytamy także.
Źródło: wp.pl
Czytaj też: Galaktyka z supermasywną czarną dziurą. Kolejne odkrycie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a!
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash