Deepfake z Muskiem oszukuje posiadaczy kryptowalut

Jak donosi serwis Bleeping Computer, w internecie krąży deepfake, czyli fałszywa treść medialna tworzona przy użyciu narzędzi, takich jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, z Elonem Muskiem w roli głównej.

Oszuści kryptowalutowi wykorzystują fałszywy film wykorzystujący Elona Muska i innych wybitnych zwolenników kryptowalut, aby promować oszustwo platformy handlowej BitVex, które kradnie zdeponowaną walutę.

Ta fałszywa platforma do handlu kryptowalutami twierdzi, że należy do Muska. Stworzył on rzekomo tę witrynę, aby umożliwić każdemu zarabianie do 30% zwrotów ze swoich depozytów kryptograficznych. W filmie- deepfake’u Musk mówi, że zainwestował swoje 50 milionów dolarów w platformę. Witryna twierdzi nawet, że Musk jest dyrektorem generalnym organizacji i wykorzystuje jego zdjęcie na Twitterze, aby uwiarygodnić oszustwo. 

Strona internetowa cytuje również sfałszowane rekomendacje innych znanych osób z rynku krypto. Changpenga Zhao, dyrektora generalnego Binance, a także Cathie Wood, dyrektora generalnego Ark Invest, firmy inwestycyjnej z aktywami o wartości ponad 50 miliardów dolarów, którymi zarządza. Witryna wykorzystuje również filmy deepfake innych entuzjastów kryptowalut, aby przyciągnąć ruch.

Użytkownicy zwabieni na stronę muszą utworzyć konto, aby czerpać korzyści z rzekomych benefitów Bitvex. Po skonfigurowaniu konta widzą pulpit nawigacyjny, który pokazuje ostatnie wypłaty dokonane przez innych użytkowników na platformie. Bleeping Computer uzyskał dostęp do kodu witryny. Odkrył, że JavaScript, działający w witrynie, został przypisany do losowego tworzenia tych liczb za każdym razem, gdy strona jest odświeżana.

Serwis poinformował także, że wiele kont YouTube zostało zhakowanych w celu promowania tych filmów.

Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji, niewiele osób dało się nabrać na to oszustwo. Do tej pory zdeponowano tylko 1700 dolarów kryptowalut.

Czytaj także: Zełenski poddaje Ukrainę? To deepfake!