DARPA się spieszy. Powstaną hipersoniczne szybowce do neutralizacji rakiet!
Wykonawcą projektu Glider Breaker, czyli hipersonicznych szybowców do neutralizacji pocisków rakietowych będzie Boeing. Projekt ma być zakończony do lutego 2027 roku.
DARPA zdaje sobie sprawę z zagrożenia wynikającego z użycia broni hipersonicznej. Rakiety osiągają bardzo dużą prędkość i trudno się przed nimi obronić. Stąd pomysł na ich skuteczne przechwytywanie zanim rozpoczną manewry unikowe i będą jeszcze trudniejsze do namierzenia.
Te urządzenia przechwytujące mają oferować regionalną obronę przeciwrakietową w obszarach, w których rozmieszczone są wojska i zasoby USA, takich jak na arenie Indo-Pacyfiku, która jest obecnie głównym obszarem rozwoju hipersonicznego dla USA – powiedział Major Nathan Greiner, kierownik programu Glide Breaker.
Zakłada się, że hipersoniczne szybowce będą zdolne do zniszczenia zagrożenia poruszającego się w górnych warstwach atmosfery z prędkością co najmniej 5 razy większą od prędkości dźwięku podczas tzw. fazy szybowania lotu.
Boeing zamierza większość prac wykonać w Alabamie, Kalifornii i Missouri i to tam przeprowadzi analizę obliczeniową dynamiki płynów, testy w tunelu aerodynamicznym i ocenę efektów interakcji aerodynamicznych strumieni podczas testów w locie. Planuje się, że w standardowym wyposażeniu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych hipersoniczne przechwytywacze znajdą się przed 2035 r.
Ta faza programu Glide Breaker określi, w jaki sposób czynniki takie jak hipersoniczny przepływ powietrza i odpalające silniki odrzutowe sterujące pojazdem wpływają na działanie systemu przy ekstremalnych prędkościach i wysokościach w reprezentatywnym środowisku cyfrowym. Działamy w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie przechwytywania niezwykle szybkiego obiektu w niezwykle dynamicznym środowisku – powiedział Gil Griffin, dyrektor wykonawczy Boeing Phantom Works Advanced Weapons.
DARPA w ramach projektu Glide Breaker podpisał wcześniej odpowiednie umowy z Northrop Grumman i Aerojet Rocketdyne.
Źródło: focus.pl
Czytaj też: Niezwykły nanomateriał, ale sprzed 2000 lat?
Grafika tytułowa:
Levi Meir Clancy