Czy nastąpił kontakt z obcą cywilizacją?

Chiński radioteleskop FAST mógł wychwycić sygnały pochodzące od pozaziemskich cywilizacji, podała oficjalna rządowa gazeta Science and Technology Daily. Raport dosyć szybko zniknął z sieci.

Gigantyczny (500 – metrowy) teleskop Sky Eye mógł wychwycić ślady obcych cywilizacji. W raporcie cytowano Zhanga Tonjie, głównego naukowca zespołu zajmującego się poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskich. Założonego przez Pekiński Uniwersytet Normalny, Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

W usuniętym raporcie Zhang powiedział, że jego zespół zaobserwował dwa zestawy podejrzanych sygnałów. W 2020 r. podczas badania danych zebranych rok wcześniej i obecnie, na podstawie danych uzyskanych z egzoplanet.

Naukowiec poinformował również, że w poszukiwaniu obcej inteligencji jest bardzo mało prawdopodobne, aby projekt przyniósł wymierne rezultaty w pierwszych próbach. Część chińskich naukowców uważa, że podejrzane sygnały mogą być naturalnymi zakłóceniami radiowymi. Astronomowie nieustannie wychwytują charakterystyczne sygnały radiowe z odległych części wszechświata. Tak właśnie odkryto pulsary, wzbudzając zainteresowanie naukowców. 

FAST to największy i najczulszy radioteleskop na świecie. Oddany do użytku w 2016 roku, kosztem 180 milionów dolarów jest obecnie najczulszym radioteleskopem pracującym w niskich częstotliwościach radiowych z pojedynczą czaszą. FAST, podobnie jak radioteleskop w Arecibo, ma nieruchomą główną antenę. Jednak dzięki przesuwanym nad czaszą anteny czujnikom fal oba radioteleskopy mogą badać obiekty nie będące w zenicie. Przy czym FAST potrafi badać obiekty dalsze od zenitu niż radioteleskop w Arecibo. Od 2020 roku prowadzi program poszukiwania obcego życia.

Czytaj także: Teleskop Jamesa Webba znów zadziwia!