Cztery patenty dla zespołów naukowców z Gdańska

Zespół naukowców z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego opracował dwie innowacyjne technologie, które zostały objęte ochroną patentową. Pierwsza z nich dotyczy fotoreaktora cienkowarstwowego z fotokatalityczną warstwą z modyfikowanych nanorurek TiO2. Badacze pod kierunkiem prof. Adriany Zaleskiej-Medyńskiej uzyskali trzy patenty, które mogą znaleźć zastosowanie w poprawie efektywności energetycznej procesów technologicznych, a także w neutralizacji związków organicznych, takich jak fenole, barwniki czy leki przeciwnowotworowe.

Drugi wynalazek to materiał z tytanu do oczyszczania powietrza, opracowany przez zespół pod przewodnictwem tej samej naukowiec. Nowatorski materiał składa się z nanorurek tlenku tytanu, który umożliwia skuteczne oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych, nieorganicznych oraz mikroorganizmów. Może być wykorzystywany w urządzeniach przeznaczonych do poprawy jakości powietrza zarówno w miastach, jak i w pomieszczeniach zamkniętych.

Obie technologie mają szerokie zastosowanie praktyczne. Opracowany fotoreaktor może być wykorzystywany w procesach przemysłowych do oczyszczania wody, dezynfekcji ścieków oraz w przetwarzaniu odpadów na cenne surowce, a materiał z tytanu znajdzie zastosowanie w urządzeniach oczyszczających powietrze, zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na dużą skalę w miastach.

Patenty na te wynalazki zostały przyznane przez Urząd Patentowy RP, a proces ochrony patentowej koordynowało Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki tym rozwiązaniom naukowcy z Gdańska mają szansę przyczynić się do poprawy jakości środowiska i efektywności energetycznej w wielu branżach.

Źródło: Uniwersytet Gdański

Czytaj też: Rzadka mutacja genetyczna i tylko cztery godziny snu dziennie

Grafika tytułowa: ThisisEngineering / Unsplash