Czterodniowy tydzień pracy sprawdza się w kolejnych krajach

W Polsce trwają przygotowania do wprowadzenia skróconego tygodniowego czasu pracy, które mogą zmienić oblicze rynku pracy do 2027 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa dwa modele: 35-godzinny tydzień pracy z 7-godzinnymi dniami roboczymi przez 5 dni w tygodniu oraz 32-godzinny tydzień z 8-godzinnymi dniami przez 4 dni w tygodniu. Wyniki badania ClickMeeting pokazują, że 68% Polaków preferuje krótszy, 4-dniowy tydzień pracy, a 63% uważa, że poprawiłoby to ich satysfakcję z pracy.

Zagraniczne doświadczenia z 4-dniowym tygodniem pracy

Islandia przoduje w adaptacji 4-dniowego tygodnia pracy, gdzie od 2015 roku przeprowadzono szeroko zakrojone programy pilotażowe. Obecnie 86% pracowników na Islandii pracuje w tym modelu lub ma taką możliwość, co przyniosło korzyści w postaci zwiększonej satysfakcji pracowników oraz stabilności zatrudnienia. W Wielkiej Brytanii podobne eksperymenty zakończyły się sukcesem, a połowa firm, które brały w nich udział, zdecydowała się na stałe wdrożenie krótszego tygodnia pracy, odnotowując m.in. polepszenie dobrostanu pracowników oraz zmniejszenie rotacji zatrudnienia o 40%.

Polscy pracodawcy wobec skróconego tygodnia pracy

Mimo pozytywnych doświadczeń innych krajów, polscy pracodawcy pozostają sceptyczni wobec skróconego tygodnia pracy. 51% firm twierdzi, że wprowadzenie takiego modelu w ich branży jest niemożliwe. Alternatywą może być praca zdalna lub hybrydowa, która zyskała na popularności podczas pandemii. Badanie ClickMeeting pokazuje, że 54% Polaków uznałoby taki model pracy za satysfakcjonujący, co sugeruje, że dalsze reformy mogą być skierowane w stronę elastyczności i zwiększenia udziału pracy zdalnej w codziennym życiu zawodowym.

Czytaj też: Stres związany z pracą to zmora Polaków

Grafika tytułowa: Brooke Cagle / Unsplash