Curiosity namierzył „kaczkę” na Marsie

Jeszcze nie znaleźliśmy na Marsie mikrobów, a tym bardziej większych form życia, ale już odkryto wiele skał, które przypominają ziemskie stworzenia.

Łazik Curiosity znalazł kolejną formację, tym razem do złudzenia przypominającą kaczkę. Dokonał tego za pomocą kamery zamontowanej na maszcie. Dzięki pracy „kosmicznego samobieżnego odkrywcy” możemy cieszyć się kolorowymi zdjęciami skały. Andrea Luck podzielił się nimi na Twitterze.

Łazik sfotografował skałę pod idealnym kątem, więc przypomina ona unoszącą się na wodzie kaczkę odwracającą głowę, by spojrzeć przez plecy. Po prostu siedzi tam, bawiąc się naszą wyobraźnią.

Curiosity zajmuje się eksplorowaniem niesamowicie malowniczego obszaru krateru Gale pełnego dzikich i wspaniałych formacji. Naukowcy interesują się znalezionymi tam minerałami i tym, co mówią im o historii wody na planecie. Łazik szuka śladów cząsteczek organicznych, badając, czy Mars mógł kiedyś nadawać się do zamieszkania dla życia mikrobiologicznego.

Curiosity przebywa na Marsie od 2012 roku, dostarczając ogromne ilości bardzo przydatnych danych naukowych i urzekające obrazy z niegościnnej planety.

Jest sześciokołowym pojazdem z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym, ramieniem robotycznym, systemami nawigacyjnymi i komunikacyjnymi, awioniką, oprogramowaniem i autonomicznym źródłem zasilania – radioizotopowym generatorem termoelektrycznym.

Polskim akcentem w projekcie Curiosity Rover są niechłodzone detektory na podczerwień MCT. Zostały wybrane i zastosowane w przestrajalnym spektrometrze laserowym, zaprojektowanym do zbierania informacji o środowisku panującym na Marsie podczas misji Mars Science Laboratory. Detektory opracowała firma VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

Czytaj także: Łazik Curiosity sfotografował tajemniczą strukturę na Marsie