Chrome z nowymi trybami pracy

Chrome to bez dwóch zdań najpopularniejsza przeglądarka internetowa na rynku. Koncern z Mountain View zdaje sobie sprawę z tego, ile osób korzysta z niej na co dzień. Co ciekawe – stosujemy ją na pokładzie zarówno starszych, jak i nowszych komputerów. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia optymalizacja w przypadku tego narzędzia. Google właśnie serwuje nam dwie ważne nowości w tej materii.

Ulga dla starszych urządzeń?

Chrome w wersji 108 zaoferuje użytkownikom dwie bardzo ważne nowości, które będą udostępniane stopniowo kolejnym urządzeniom. Pierwsza z funkcji to tryb oszczędzania pamięci. Przyda się w przypadku tych urządzeń, które dysponują ograniczoną ilością pamięci operacyjnej. Rozwiązanie pozwoli na „zamrażanie” aktualnie nieużywanych kart przeglądarki, co ma się przełożyć na nawet o 30% zmniejszone zużycie RAM-u.

Druga z nowości to tryb oszczędzania energii. Docenią go użytkownicy laptopów w sytuacjach, w których baterie ich urządzeń będą bliskie rozładowania. W momencie, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 20%, Chrome zainicjuje procedurę mającą na celu maksymalne wydłużenie czasu pracy urządzenia podczas korzystania z przeglądarki. Efekt ten ma być uzyskany poprzez ograniczenie aktywności aplikacji w tle i zmniejszenie liczby wyświetlanych efektów wizualnych.

Czytaj też: Apple stawia na bezpieczeństwo

Omówione rozwiązania mają być forsowane w przypadku przeglądarki Chrome dla Windowsa, macOS, Linuxa oraz na Chromebookach (które często dysponują ograniczoną ilością RAM-u). Dajcie koniecznie znać, czy nowe opcje pojawiły się już u Was.