Chiny wystrzeliły tajnego satelitę wojskowego

Rakieta Długi Marsz 5 wyniosła w kosmos satelitę sklasyfikowanego jako TJS-11, który przeznaczony jest dla chińskiej armii.

Długi Marsz 5 wystartował z Wenchang Satellite Launch Center na wyspie Hainan. Jak podaje portal niecałą godzinę po starcie firma China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC) ogłosiła sukces. W ogłoszeniu zawarto także pierwsze oficjalne oświadczenie na temat ładunku: TJS-11 (Tongxin Jishu Shiyan-11). Satelita jest opisywany jako używany głównie do szybkiej komunikacji satelitarnej. CASC ani media nie podały więcej szczegółów. Wiadomo jednak, że satelity z tej serii służą wielu celom i jest przeznaczony dla chińskiej armii. Również przygotowania do samej misji były owiane tajemnicą.

To pierwszy satelita TJS wystrzelony na pokładzie Długi Marsz 5, najpotężniejszej rakiety nośnej w Chinach. Długi Marsz 5 może wynieść na geosynchroniczną orbitę transferową 14 000 kilogramów. Wyrzutnia jest wymagana do wystrzelenia największego chińskiego autobusu satelitarnego, DFH-5 – czytamy na Space News.

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych wyraziły niedawno swoje rosnące zaniepokojenie postępem Chin w zakresie orbity geostacjonarnej (GEO) na której już operuje kilka ich satelitów.

W połączeniu z danymi z innych chińskich satelitów obserwacyjnych Yaogan-41 może zapewnić Chinom bezprecedensową zdolność identyfikacji i śledzenia obiektów wielkości samochodu w całym regionie Indo-Pacyfiku i narazić na ryzyko liczne amerykańskie i sojusznicze zasoby morskie i powietrzne działające w regionie – powiedział Clayton Swope, były urzędnik wywiadu USA, a obecnie starszy pracownik Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), cytowany przez portal.

Wystrzelenie TJS-11 było siódmym lotem rakiety Długi Marsz 5. Była to także dziewiąta misja orbitalna Chin w 2024 r. CASC nie przedstawiła jeszcze planu swoich ogólnych działań związanych z wystrzeleniem na 2024 r., w przeciwieństwie do poprzednich lat. W zeszłym roku Chiny ustanowiły krajowy rekord 67 razy, przy jednym niepowodzeniu.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: SpaceX i NASA wystrzelą kolejną misję na ISS

Grafika tytułowa: Allison Saeng