Chiny wystrzeliły drugiego satelitę rozpoznawczego
Rakieta Długi Marsz 2D wyniosła na orbitę drugiego satelitę rozpoznawczego Yaogan-42. Amerykanie są zaniepokojeni tą sytuacją.
Rakieta Długi Marsz 2D wystartowała z Xichang. Firma China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) ogłosiła sukces w ciągu godziny. Z oświadczenia CASC wynika, że wcześniej nieujawniony ładunek to druga partia satelitów Yaogan-42. Nazwa Yaogan oznacza „zdalne wykrywanie”.
Ani CASC, ani chińskie media państwowe nie podały żadnych szczegółów dotyczących satelitów. W stwierdzeniach tych pominięto zwykłe ogólne opisy satelitów Yaogan.
Co badają satelity Yaogan?
Do tej pory satelity Yaogan opisuje się, że służą do celów obejmujących badania terenu, szacowanie plonów, zarządzanie środowiskiem, ostrzeganie i prognozowanie meteorologiczne oraz zapobieganie katastrofom i ich ograniczanie. Z kolei inne zastosowania obejmują m.in. wykrywanie środowiska elektromagnetycznego i powiązane testy techniczne.
Satelita Yaogan-42 był śledzony przez 18. Eskadrę Obrony Kosmicznej (SDS) Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, który na orbicie zajął podobną pozycję do pierwszego satelity.
Obserwatorzy spoza Chin oceniają, czy satelity serii Yaogan będą przeznaczone do celów wojskowych i cywilnych. Rozumie się, że różne serie satelitów Yaogan obejmują satelity z obrazowaniem optycznym, radar z syntetyczną aperturą (SAR) i satelity wywiadu elektronicznego (ELINT).
To połączenie zapewnia obrazy o wysokiej rozdzielczości oraz obrazy realizowane w każdych warunkach pogodowych, również nocne, wraz z gromadzeniem sygnałów elektronicznych z radarów, systemów komunikacyjnych i innych urządzeń elektronicznych, obejmujących zarówno ląd, jak i morze.
Amerykańskie obawy
Urzędnicy amerykańscy wyrazili ostatnio zaniepokojenie rozmieszczeniem przez Chiny satelitów zwiadowczych.
Ron Lerch z dyrekcji wywiadu Dowództwa Systemów Kosmicznych ostrzegł w styczniu, że chiński statek kosmiczny zwiadowczy zapewnia Armii Ludowo-Wyzwoleńczej niespotykane dotąd w przestrzeni kosmicznej oczy umożliwiające śledzenie działań USA i sojuszników w regionie Azji i Pacyfiku oraz innych gorących punktach – podaje portal.
Ostatni start był jednocześnie 17. chińską misją orbitalną w 2024 r. Kraj ten zamierza wystrzelić około 100 razy w tym roku. Około 70 zostanie przeprowadzonych przez CASC, a chińscy komercyjni dostawcy usług wystrzeliwania planują około 30 startów.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Jest przełom! Voyager 1 odezwał się po 5 miesiącach braku kontaktu!
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash