Chiny wysłały w kosmos satelity testowe nowej technologii internetowej

Chińska rakieta Długi Marsz 2D pomyślnie wystartowała 1 kwietnia z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan na pustyni Gobi. Choć podczas wznoszenia się odpadły płytki izolacyjne z owiewki ładunku, Szanghajska Akademia Technologii Lotów Kosmicznych (SAST), odpowiedzialna za misję, ogłosiła lot pełnym sukcesem. Incydent nie wpłynął na poprawne umieszczenie satelitów na orbicie.

Ładunkiem misji był testowy satelita technologii internetowej, określany jako wexing hulianwang jishu shiyan weixing. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta, jego głównym celem będzie testowanie systemów szerokopasmowej łączności satelitarnej direct-to-cell oraz integracji technologii orbitalnych z naziemnymi sieciami telekomunikacyjnymi. Szczegóły techniczne oraz wizualizacje satelity nie zostały ujawnione.

Dodatkowo, według chińskiego Biura Zarządzania Radiokomunikacją przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych, na orbitę trafiły cztery testowe satelity internetowe. Nie jest jasne, czy są to osobne jednostki czy komponenty jednej platformy. Chińskie władze zazwyczaj nie publikują pełnej dokumentacji dotyczącej tego typu ładunków.

Była to już szósta misja związana z satelitami testowymi technologii internetowej. Pierwszy egzemplarz tego typu trafił na orbitę w lipcu 2023 roku. Od tamtej pory ładunki wynoszono m.in. rakietami Długi Marsz 2C oraz nową Długi Marsz 12. Za część projektów odpowiada Chińska Akademia Technologii Kosmicznych (CAST), będąca kluczowym graczem w chińskim programie kosmicznym.

Start z 1 kwietnia to również 17. chińska misja orbitalna w 2025 roku, co potwierdza dynamiczne tempo rozwoju technologii kosmicznych Państwa Środka. Regularne starty i rozwój komunikacyjnych systemów satelitarnych wskazują na ambicje Chin, by stać się światowym liderem w segmencie kosmicznej łączności internetowej.

Źródło: spacenes.com

Czytaj też: Gaia oficjalnie przeszła na emeruturę

Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash