Chiny ujawniają plany eksploracji Księżyca

Podczas niedawnej prezentacji Chiny szczegółowo przedstawiły swój plan eksploracji Księżyca na najbliższą przyszłość, a także dalsze perspektywy programu. 

Kolejna misja na Księżyc, Queqiao-2, wystartowała w marcu tego roku. Misja ta stanowi jednak dopiero początek zestawu misji w ramach chińskiego planu eksploracji Księżyca. Następna w kolejności misja Chang’e-6, trwająca 53 dni misja eksploracyjna, wystartuje w maju tego roku na rakiecie Chang Zheng 5.

Dzięki Chang’e-6 Chiny mają nadzieję zwrócić próbkę księżycową z niewidocznej strony Księżyca. Podczas 53-dniowej operacji statek kosmiczny wyląduje na powierzchni Księżyca, pobierze próbkę powierzchni i powróci na Ziemię za pomocą systemu kapsuła-spadochron. Sonda znajduje się już w miejscu startu i jest przygotowywana do startu w nadchodzących miesiącach – czytamy na portalu.

Kolejna misja Chang’e-7 skoncentruje się na badaniach środowiska i zasobów południowego bieguna Księżyca. Będzie składać się z czterech głównych elementów: orbitera, lądownika, łazika i skoczka.

Orbiter zapewni wsparcie analityczne i przekaźnikowe dla sond. Lądownik przeprowadzi miękkie lądowanie na Księżycu i będzie gospodarzem badań naukowych. Na pokładzie lądownika znajdzie się łazik i zbiornik, które posłużą do prowadzenia działań naukowych w kraterze Shackleton – czytamy także.

Misja ta będzie również wykorzystywać rakietę Chang Zheng 5 i ma wystartować w 2026 roku.

Poza tym Chiny przedstawiły także plany dotyczące swojej Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca, która planuje stać się stacją na powierzchni Księżyca w latach trzydziestych XXI wieku. Z kolei załogowe lądowanie na Księżycu przez Chiny jest planowane przed 2030 r. Podobnie jak plany NASA i innych agencji, Chiny planują wykorzystać Księżyc jako poligon doświadczalny dla swoich planów eksploracji Marsa i okolic na lata 40. XXI wieku.

Źródło: nasaspaceflight.com

Czytaj też: JAXA chce bliżej współpracować z Interstellar

Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash