Chiński przełom w autonomicznych taksówkach

Gigant technologiczny Baidu Inc ogłosił dzisiaj, że uzyskał zezwolenia na eksploatację w pełni bezzałogowych usług robotaxi w dwóch chińskich miastach.

Pierwsze tego typu zezwolenia, przyznawane przez południowo-zachodnią gminę Chongqing i centralne miasto Wuhan, umożliwiają oferowanie przejazdów bez kierowców zapewniających bezpieczeństwo przewożonym osobom.

Według Baidu jest to przełom i „punkt zwrotny” w podejściu chińskich władz do tematu autonomicznej jazdy.

„Pozwolenia te mają ogromne znaczenie dla branży” – powiedział agencji Reutera Wei Dong, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Baidu’s Intelligent Driving Group. „Jeśli myślimy o eksploracji kosmosu, ten moment jest równoznaczny z lądowaniem na Księżycu”.

Usługa obejmuje 30 km2 w dzielnicy Chongqing Yongchuan i 13 km2 w Strefie Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego Wuhan. Pierwsza partia robotaxi to pięć pojazdów w każdym mieście. Będą one dostępne w wyznaczonych obszarach od 9 do 17 w Wuhan i od 9:30 do 16:30 w Chongqing.

W kwietniu firma Pony.ai, wspierana przez Baidu Apollo i Toyotę, poinformowała, że ​​otrzymała w Pekinie pozwolenia na rozmieszczenie autonomicznych aut bez kierowców bezpieczeństwa w fotelu kierowcy na otwartych drogach na obszarze 60 km2. Pozwolenia w Pekinie wymagają jednak obecności kierowcy bezpieczeństwa obecnego na siedzeniu pasażera.

Czytaj także: Autonomiczne taksówki powoli podbijają Chiny