Autonomiczne taksówki powoli podbijają Chiny

Wspierana przez Toyotę firma przewozowa Pony.ai jako pierwsza w Chinach otrzymała pozwolenie na prowadzenie swoich autonomicznych usług taksówkarskich.

Począwszy od maja Pony będzie oferować swoje świadczenia robotaxi dzięki 100 autonomicznym pojazdom w dzielnicy Nansha w Kantonie. Następnie rozszerzy zasięg na inne części miasta.

Ze względów bezpieczeństwa w pojazdach będzie obecny kierowca, choć plany zakładają rezygnację z niego po pewnym czasie. Zamawianie i opłata za przejazd następuje dzięki aplikacji. Usługa jest dostępna w godzinach 8:30 – 22:30, ceny nie odbiegają od cen taksówek standardowych.

Chiński startup w listopadzie ubiegłego roku uzyskał zgodę na eksploatację 67 pojazdów w Pekinie.

Firma pracuje również nad rozwinięciem biznesu w Stanach Zjednoczonych. Przychodzi jej to niełatwo w związku ze zdarzeniem, w którym, jeden z autonomicznych pojazdów rozbił się w Kalifornii. To spowodowało zawieszenie zezwolenia. Pony.ai testuje tam swoje pojazdy od 2017 roku. Wtedy Kalifornijski Departament Pojazdów Motorowych wydał pozwolenie, upoważniające firmę do testowania pojazdów autonomicznych na drogach publicznych w Fremont, Milpitas i Irvine. W zeszłym roku Pony. ai otrzymał zezwolenie na eksploatację swoich pojazdów bez kierowców.

Według informacji przedsiębiorstwa od kwietnia 2022 roku zrealizowano ponad 700 000 zleceń. 80% klientów powtórnie skorzystało z tej formy transportu.

Producenci samochodów i firmy technologiczne inwestują miliardy dolarów w autonomiczną jazdę, aby zaistnieć jako pierwsze w biznesie powszechnie uważanym za przyszłość mobilności.

Czytaj także: Chiny: autonomiczne taksówki wjeżdżają do centrum