Centrum Warszawy nie dla staroci?

Zima to okres, w którym szczególnie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza. Zagrożenie pojawia się szczególnie w dużych miastach. Spaliny emitowane przez samochody mieszają się tutaj z dymem emitowanym przez piece. Już wkrótce jednak centra dużych miast mogą dostać drugą szansę. Nie zostaną do nich bowiem wpuszczone starsze samochody. Pionierski program startuje w Warszawie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Nowe przepisy już wkrótce!

Już wkrótce z inicjatywy Prezydenta Warszawy w mieście powstanie strefa czystego transportu, do której nie będą wpuszczane samochody napędzane silnikami diesla starsze niż 18-letnie oraz auta napędzane silnikami benzynowymi, mające więcej niż 27 lat. Takie działanie ma zmniejszyć emisję szkodliwych spalin w Stolicy.

Warto wspomnieć jednak o tym, że przepisy nie będą dotyczyły pojazdów służb ratowniczych, aut zabytkowych (na tzw. „żółtych tablicach”), a także samochodów należących do służb miejskich. Z zakazu wyłączone zostaną także środki lokomocji należące do osób niepełnosprawnych.

Za nieprzestrzeganie przepisów rozdawane będą mandaty w kwocie 500 złotych. Mandatu będzie najprawdopodobniej uniknąć wyłącznie w sytuacji, w której udowodnimy, że musieliśmy pilnie udać się do szpitala w celu ratowania zdrowia lub życia samochodem nie spełniającym norm.

Czytaj też: Ciężarówki diesla starsze niż 10 lat nielegalne w Kalifornii

Dajcie koniecznie znać co myślicie o takim zaostrzeniu przepisów w centrach dużych miast. Czy Waszym zdaniem to konieczność w walce z zanieczyszczonym powietrzem? A może niepotrzebne utrudnienie dla kierowców? Sekcja komentarzy należy do Was!