Cebulą w rosyjską blokadę Twittera!

Twitter postanowił obejść rosyjski zakaz dostępu do swojej sieci społecznościowej i wprowadza usługę, która umożliwi korzystanie ze swojej platformy pomimo blokady.

Tor – to wirtualna sieć komputerowa, która stosuje tzw.  trasowanie cebulowe (ang. Onion routing), czyli technikę służącą anonimowej komunikacji. Sieć zapobiega analizie ruchu sieciowego i w konsekwencji zapewnia użytkownikom prawie anonimowy dostęp do zasobów Internetu.

Anonimowy charakter Tora dodatkowo pomoże również chronić przed inwigilacją. Platforma jest oparta na wersji Enterprise Onion Toolkit (EOTK), dostosowanej do spełniania „nadzwyczajnych wymagań produkcyjnych” Twittera.

Pozwoli to Rosjanom zobaczyć i podzielić się prawdą o inwazji na Ukrainę. I to pomimo wysiłków ich kraju w cenzurowaniu aplikacji społecznościowych, takich jak Facebook i narzędzi komunikacyjnych, takich jak Zello . Po tym jak Putin zabronił mediom zaprzeczania oficjalnej narracji o wojnie, Twitter może zaoferować jeden z niewielu sposobów uzyskania dostępu do obiektywnych materiałów w Rosji.

Tor może również pomóc mieszkańcom innych krajów, które blokują Twittera, takich jak Chiny, Iran i Korea Północna. Usługa może również pomóc wszędzie tam, gdzie istnieją obawy, o bezpieczeństwo i anonimowość w korzystaniu z sieci.

Czytaj także: Rosja zalegalizuje piractwo?